67 Türk Askerinin Cesurca Binlerce İngiliz Askerle Çarpıştığı Ertuğrul Koyu Çıkarması

Ertuğrul Koyu, Çanakkale muharebeleri sırasında İngilizlerin saldırıya geçtiği Seddülbahir bölgesindeki koylardan biri. Yahya Çavuş ve askerlerinin titizlikle koruduğu bu koy iki tarafında kaybının çok fazla olduğu bir çıkarma aynı zamanda.
67 Türk Askerinin Cesurca Binlerce İngiliz Askerle Çarpıştığı Ertuğrul Koyu Çıkarması

25 nisan 1915 tarihinde ingiliz kuvvetlerinin 3000 asker ile çıkarma yaptığı kuvvete karşı, yahya çavuş ve 67 kişiden oluşan türk askerinin yaptığı destansı müdaafaya sahne olan koydur ertuğrul koyu.

peki bu zafer nasıl elde edildi?

ingilizler gelibolu yarımadasını ele geçirmek için yarımadanın hem kuzeyinden hem de güneyinden çıkarma yapmaya başladılar.

ingilizler tarafından 'v beach' olarak adlandırılan ertuğrul koyu seddülbahir'de yani yarımadanın güneyindeki küçük bir koydur.

25 nisan sabahı çıkarma başlayacaktı ama ingilizler burada değişik bir plan yapmışlar ve eski bir kömür gemisi olan river clyde ismindeki geminin içine asker konuşlandırmışlardı.

bu geminin içinde asker olabileceği kimsenin aklına gelmez diye düşünülüyordu. bu şekilde türkleri kandıracaklarına inanmışlardı.

koyun yanındaki tepede yahya çavuş ve yanındaki 63 cesur er ingilizleri bekliyorlardı. ss river clyde beraberindeki küçük teknelerle birlikte saat 06:30'da kıyıya yanaştı.

River Clyde kıyıya yanaşırken (25 nisan 1915)

hiçbir direniş yok gibiydi. aldatmaları işe yaramış gözüküyordu ta ki, ilk askerler inene kadar

gemiden askerler inmeye başladığı zaman biranda cehennemi bir ateş başladı. ingilizler kurşunların nereden geldiğini anlamadılar bile. 

ortalık askerlerin bağırmalarıyla yankılanıyordu, çıkan 5 askerden 3'ü vuruluyordu hatta bazen bir mermi 2 askeri yaralıyordu. zar zor çıkabilen ingiliz askerleri sahil şeridindeki bir metrelik kum setine saklanarak kurtulabilmişlerdi eğer o kum seti de olmasa hiçbir asker karaya çıkamayacaktı.

V sahili çıkarması canlandırması

yaşam ile ölümü ayıran o kum seti askerlerin tek kurtuluş şansıydı, oraya kadar gelebilenler şanslıydı. 

koyu, donanmanın 4650 top mermisi ile dövmesi ise iyice ortalığı cehenneme çevirdi.
ertuğrul koyundaki çıkarma devam ederken ingiliz hava gözlem uçağından gelen rapora göre kıyıdan 50 metre açığına kadar suyun kandan kıpkırmızı kesildiği aktarılmıştı. ingilizlerin ertuğrul koyundaki kaybı 1000'in üzerindeydi.

yahya çavuş ertesi güne kadar burayı yanındaki yiğitler ile birlikte savunmuş ,tekke koyundan ilerleyen ingilizlere esir düşmemek için geri çekilmişti. bu çekilmeden sonra ancak ingilizler koya çıkıp ilerleyebilmişlerdir.

Ertuğrul Koyu (1915)

Günümüzde Ertuğrul Koyu

buraya ne zaman gitsem gözümün önüne deniz üzerindeki o kan kırmızısı gelir.

Bu içerik de ilginizi çekebilir