75 Yıl Sonra Açılan Mezarıyla Herkesi Şoke Eden Budist Rahip: Dashi-Dorzho Itigilov

1852-1927 yılları arasında yaşamış Budist rahip Dashi-Dorzho Itigilov'un mezarı, ölümünden 75 yıl sonra, kameralar önünde açıldı.
75 Yıl Sonra Açılan Mezarıyla Herkesi Şoke Eden Budist Rahip: Dashi-Dorzho Itigilov

dashi dorzho itigilov, 1852-1927 yılları arasında yaşamış buryat budist bir rahip. (buryat cumhuriyeti, moğolistan sınırında bulunan rusya'ya bağlı bir devlet.) rahibin adını bilinir yapan şey, yaşarken yaptıkları değil de ölümünden sonra bedeninin bilinen kalıplar dışında tepkiler sergilemesi.

budist rahip, ölümünden 50 yıl sonra mezarının tekrardan açılmasını vasiyet ediyor. uygun şartlar gerçekleşirse bu şekilde tekrardan dünyaya geleceğini bildiriyor. dinlerini yaşama konusunda üzerlerinde baskı olması sebebiyle mezar 25 yıl gecikmeli olarak, yani rahip gömüldükten 75 yıl sonra 2002 yılında açılabiliyor. bu öyle gizli kapaklı bir açılma değil, kameralar önünde kayıtları tutularak açılıyor mezar ve görgü tanıklarına göre beden bir ölüye nazaran oldukça yumuşak ve ılık...

görgü tanıklarından birisi de kalmukya cumhurbaşkanı. cesetle alakalı ilk intibasını şu şekilde aktarıyor: 'uykuda gibiydi, vücudu ölmüş bir insana göre oldukça sıcaktı hatta bir ara başını kaldırıp bana bakacak zannettim'. (kalmukya da rusya'da bir devlet, cumhurbaşkanları şanslı insanlar! 2010 yılındaki cumhurbaşkanları da uzaylılar tarafından kaçırıldığını iddia etmişti)
mezar açıldıktan sonra böyle 'anormal' bir vaka ile karşılaşılınca moskova'dan bilim insanları gelerek cesedin derisinden ve tırnaklarından doku örnekleri alıyorlar. incelemeler sonucunda alınan dokulardaki hücrelerin canlı olduğu fakat tepkilerinin oldukça yavaş olduğu kaydediliyor.

daha sonra da farklı ülkelerden onlarca bilim insanı incelemelerde bulunuyor. ortak kanı; cesedin bilinen bir ölüm halinde bulunmadığı. tabii incelemelere de bir yere kadar müsade ediliyor. belki dini hassasiyetler sebebiyle belki de binlerce insanın ziyaret ettiği bu büyük mucizeyi kaybetmeme adına incelemelere izin verilmiyor.

rahibin bedeni hala daha ivolginsk tapınağı'da ziyarete açık şekilde lotus pozisyonunda sergileniyor. yaz aylarında 40 derece sıcaklık olmasına rağmen cesette herhangi bir kokunun olmadığı hatta cesedin zaman zaman terlediği, saçlarının ve tırnaklarının uzamaya devam ettiği iddia ediliyor.


peki bu ceset neden bozulmuyor?

bazı araştırmacılara göre, cesedin tuzlanmış olması bozulmamasının sebeplerinden. çünkü bilinene göre rahip tuzlanmış halde, sedirden yapılmış bir lahitte toprağın üç metre altında bekledi 75 sene. 

bazı araştırmacılar ise toprağın cinsinin bozulmaya engel olduğunu iddia ediyor ama 2002 yılından beri cesedin toprakla bağının olmadığı göz önüne alınınca bu teori pek ikna edici gözükmüyor.

bir diğer görüş ise rahibin genetiğinin çürümeye engel olması.


belki de tüm bunları açıklayacak bir budist öğretisi var: kendi kendini mumyalama

belli bir yaştan sonra bazı yiyeceklerden tamamen arınarak, otlardan oluşan bir karışımla özel bir diyet yaparak başlar kendi kendini mumyalama işlemi. bu otlar sayesinde vücudun nemi aşama aşama çekilerek vücudun kurumasına sebep olup aynı zamanda da vücudu beslemiş oluyor. yıllarca yapılan bu diyet ölüm sonrasında bedenin çürümesine engel oluyormuş

burada itigilov'un hayatının son yıllarına bakmak gerekiyor. itigilov belli bir yaştan sonra hastalık gerekçesiyle tüm görevlerinden istifa ederek bir manastırda inzivaya çekiliyor. 7 yıl boyunca bu manastırda ibadet ediyor ve yanına sadece tedavi etmek maksadıyla hasta olan insanları kabul ediyor.

sonrasındaki 3 yılda ise özel yaptırdığı bir ahşap kutuyu toprak altına gömdürüp gününün çoğu vaktini burada geçiriyor. yemek yemeyi minimuma indirip, otlardan yaptığı bir karışımı tüketiyor. 3 yılın sonunda ise bugün de bulunduğu pozisyona geçiyor. vefatında ise bu şekilde defnediliyor.

bu durumu isterseniz olağanüstü bir hal olarak değerlendirin, isterseniz de insanın iradesinin yapabileceği olağanüstü şeyler olarak değerlendirin; seçim sizlerin...