77. Altın Küre Ödüllerini Kazananlar Kimler Oldu?

77. Altın Küre Ödülleri, 5 Ocak 2020'de Kaliforniya, Beverly Hills'deki Beverly Hilton Otel'de sahiplerini buldu. Her zamanki gibi Oscar habercisi olan ödülleri kimler aldı, kazananlar kimler oldu, 2020'ye kimler ödülle başladı? Buyrun.
77. Altın Küre Ödüllerini Kazananlar Kimler Oldu?

en iyi film (drama)

1917


en iyi film (komedi/müzikal)

once upon a time in hollywood


en iyi yönetmen

sam mendes | 1917


en iyi erkek oyuncu (drama)

joaquin phoenix | joker


en iyi kadın oyuncu (drama)

renée zellweger | judy


en iyi erkek oyuncu (komedi/müzikal)

taron egerton | rocketman


en iyi kadın oyuncu (komedi/müzikal)

awkwafina | the farewell


en iyi yardımcı erkek oyuncu 

brad pitt | once upon a time in hollywood


en iyi yardımcı kadın oyuncu

laura dern | marriage story


en iyi senaryo

once upon a time in hollywood | quentin tarantino


en iyi özgün müzik

joker | hildur guonadóttir


en iyi özgün şarkı

i’m gonna love me again | rocketman- elton john


en iyi yabancı film

parasite


en iyi animasyon filmi

missing link


en iyi drama dizisi

succession


en iyi komedi dizisi

fleabag


en iyi mini dizi/tv filmi

chernobyl


en iyi erkek oyuncu (drama)

brian cox | succession


en iyi kadın oyuncu (drama)

olivia colman | the crown


en iyi erkek oyuncu (komedi)

ramy youssef | ramy


en iyi kadın oyuncu (komedi)

phoebe waller-bridge | fleabag


en iyi erkek oyuncu (mini dizi/tv filmi)

russell crowe | the loudest voice


en iyi kadın oyuncu (mini dizi/tv filmi)

michelle williams | fosse/verdon


en iyi yardımcı erkek oyuncu (mini dizi/tv filmi)

stellan skarsgard | chernobyl


en iyi yardımcı kadın oyuncu (mini dizi/tv filmi)

patricia arquette | the act

Törene dair genel bir yorumu da ekleyelim

hollywood’un ikiyüzlülüğünü masaya vuran garvais dışında törene bakmak gerekirse gecenin en büyük kazananları fleebag, once upon a time in hollywood, chernobyl, 1917 ve succession.

buna karşılık en büyük kaybeden açık ara farkla netflix. ardından frozen 2, knives out ve big little lies geliyor.

the irishman ya da marriage story gibi yapımları tek tek değerlendirip neden kazanamadı diye sorgulamaya gerek yok. son yıllarda sektörde netflix gibi streaming platformlarının yerine ilişkin çok büyük bir tartışma dönüyor ve bu bahsi geçen filmler netflix yapımı. altın küre üyeleri bariz bir mesajla henüz beyaz perdenin ölmediğini ve film sektörünün streaming’e öyle kolay boyun etmeyeceğini göstermiş oldu.

diğer hayal kırıklığı ise 1.325 milyar dolar hasılatla tüm zamanların en çok izlenen animasyonu unvanını alan frozen 2’nin sıfır çekmesi. disney bu yıl 10 milyar dolar hasılatla yılın en çok kazanan şirketiydi ve altı yıl aradan sonra beyaz perdeye dönen frozen da ödül törenlerindeki en büyük kozuydu. kazanmasına neredeyse kesin gözüyle bakılan en iyi animasyon film dalını kaybetti. üstüne en iyi şarkı dalını da kaybettiler.

en iyi drama filmini kazanan 1917 ise muhtemelen gecenin en büyük sürprizi. eğer bafta’da da kazanmayı başarırsa oscar’ı alabilir ama şunu hatırlatmakta fayda var: son on yılda altın küre kazanan filmlerle oscar kazananları uyuşmuyor. moonlight ve 12 years a slave haricinde ödüller hep farklı filmlere gitti. buna karşılık oyuncu dalında altın küre için hâlâ oscar’ın öncüsü diyebiliriz.

joaquin phoenix sonuna kadar hak ettiği en iyi erkek oyuncu ödülünü aldı. yalnız konuşmasındaki utangaç ve çekingen tavırlarına bakarsak kendisi için zor bir ödül sezonu olacak. bu ödül sezonunun erkek oyuncu dalındaki bir numaralı favori ismi ve bu çekingenlikle daha yapması gereken çok ödül töreni konuşması var. bu arada kendisi joker rolüyle bu ödülü kazanan ikinci oyuncu oldu. ilki için (bkz: heath ledger)

brad pitt ve olivia colman devler liginden sıyrılıp altın küre’yi kazandılar. devler liginde yarışıp ödülü kazanan bir diğer isim/yapım ise en iyi animasyon film dalında yarışan missing link filmi. yılın dört büyük animasyonuna karşı yarıştı, hepsi büyük gişe başarısı elde etmiş filmler. sanki üyeler bir filme odaklanamadığı için oylar bölünmüş de aradan sıyrılmış gibi duruyor. diğer türlü o daldan sağ çıkması çok zor.

kişisel olarak jared harris’in chernobyl için ödül kazanmasını isterdim.

kazananlar genel olarak türk izleyicisinin hoşuna gitse de abd’de forumlarda törene yönelik büyük tepkiler var, özellikle siyahilerin kazanamaması aşırı öfkeye neden olmuş durumda. nasıl ki onları siyahi oldukları için dışlamak ayrımcılıksa bir beyaz daha iyi performans sergilediği halde siyahiye ödül vermek için ona vermemek de ayrımcılık ama bunu amerikan medyasına söylemeyin. sizi çiğ çiğ yerler.

Oscar Ödülleri'nin Kim Tarafından, Nasıl Verildiğine Dair Soru İşaretlerini Giderecek Bilgiler