8 Temmuz'da Yürürlüğe Girecek 20.000 TL'lik Yeni IMEI Ücretiyle İlgili Merak Edilenler

8 Temmuz 2023 tarihinden itibaren yurt dışından satın alınan cep telefonlarının IMEI kayıt ücreti 20 bin lira oluyor.
8 Temmuz'da Yürürlüğe Girecek 20.000 TL'lik Yeni IMEI Ücretiyle İlgili Merak Edilenler

yeni imei kayıt bedeli 08.07.2023 saat 00:00 itibariyle geçerlidir. son 1 yıl içinde yurt dışına giriş çıkış yapmanız gerekiyor. cep telefonunuzun imei kaydını 07.07.2023 tarihinde 23:59'a kadar yaparsanız zam olmadan ödemenizi yapabilirsiniz. (online vergi dairesi 22:45'e kadar sistemler aktif. bu nedenle 22:45'e kadar işlemlerinizi tamamlamanız gerekiyor.)
...

soru 1: telefonum var, kayıt yaptırmadım, yurtdışına giriş çıkışım yok. bugün giriş çıkış yapsam kayıt yapabilir miyim?

- evet, 23:59'a kadar kayıt yapabilirsiniz.

soru 2: yurt dışı giriş çıkışım son 1 yıl içinde var ama telefon almamıştım ya da telefonum yurt dışında daha bana gelmedi, kayıt yaptırabilir miyim? 

- telefonu size getirecek kişiye ulaşın hemen, imei numaralarını isteyin ve sisteme kaydedin. ödemesini zamsız olarak yapabilirsiniz, telefonunuz size ne zaman gelirse sorunsuz kullanabilirsiniz.

soru 3: farklı pasaporta telefon kaydı yaptıracağım, hat taşıma bugün ya da farklı günlerde yapsam sorun olur mu? 

- sorun olmaz. pasaport kaydını bugün zamsız olarak ödemesini yapın, hat taşıma işlemini istediğiniz zaman yapabilirsiniz. pasaport sahibi kimse; e-devlet üzerinden hat eşleştir işlemi yaparak sorunsuz telefonu kullanabilirsiniz.

soru 4: giriş çıkışım yok, telefonum yok, telefonu bugün alsam; yarın giriş çıkış yapsam ama telefonun imei için vergi ödemesi bugün yapsam sorun yaşar mıyım? 

- evet, sorun yaşarsınız. pasaport kaydı yaptıracağınız an itibarıyla son 1 yıl içinde giriş çıkışınızın olması gerekiyor. yani bugün kayıt yapacaksanız bugünden geriye dönük 1 yıl içinde giriş çıkışınız olması gerekiyor. telefonun vergisini bugün ödeyeyim, yarın ya da daha sonra giriş çıkış yapayım maalesef olmaz!