83 Kişinin Öldüğü, Motor Sporları Tarihinin En Trajik Kazası: 1955 Le Mans Faciası

11 Haziran 1955 günü yapılan Le Mans 24 Saat yarışında bir yarış aracı, seyircilerin arasına daldı. Gerçekleşen bu kazada 83 kişi hayatını kaybetti.
83 Kişinin Öldüğü, Motor Sporları Tarihinin En Trajik Kazası: 1955 Le Mans Faciası

11 haziran 1955'teki yarışın 23. turunda, start-finiş düzlüğündeki çarpışma sonucu bir mercedes parçalarıyla beraber seyircilerin üzerine uçmuş, sürücüyle birlikte 84 kişi ölürken, 120 kişi yaralanmıştır.

kazanın nedeni, frenleri austin healey (sürücü lance macklin) marka araca göre çok daha kuvvetli olan jaguar'ın (sürücü mike hawthorn) ani bir kararla pite girmek için frenlere asılması, bunun üzerine austin'in önündeki jaguar'a çarpmamak için mecburen sola kırması ve arkadan son sürat gelen mercedes ile çarpışarak onu pistin dışına uçurması.


bugün gerçekleşse muhtemelen kimsenin burnunun bile kanamayacağı kazanın bu derece vahim sonuçlar doğurmasının tek nedeni, pist ile seyirciler arasında bırakın bir lastik barikat ya da tel örgüyü, en ufak menzil - mesafe bile bulunmamasıydı. yarışın ardından fransa, almanya, ispanya, isviçre ve diğer ülkelerdeki tüm pistler gerekli standartlara getirilene kadar bütün motor sporu aktivitelerine ara verildi.

kazanın ham görüntüleri:

Formula 1 Pilotu Ayrton Senna'nın Hayatını Kaybettiği Kazanın Teknik Analizi