979 Metre Yükseliğiyle Dünyanın En Yüksek Şelalesi: Salto Angel

El Salto Angel ya da Türkçesiyle Angel Şelalesi, 979 metre yüksekliğiyle Dünya'nın en yüksek şelalesi. Venezuela'da bulunan bu şelale hakkında bilinmesi gerekenler.
979 Metre Yükseliğiyle Dünyanın En Yüksek Şelalesi: Salto Angel
iStock

orijinal adı “salto angel” olan şelale dünyanın en yüksek şelalesidir.

toplam yüksekliği 978 metredir ve 807 metre boyunca serbest bir şekilde aşağı doğru düşmektedir.

venezuela'nın balta girmemiş ormanlarından birinde bulunduğu için canaima ulusal parkı’na sadece havadan ulaşmak mümkündür.


venezuela'nın en popüler turistik yeri olan angel şelalesi, resmi olarak national geographic ekibi tarafından 1949 yılında ölçülmüş ve 979 metre uzunluğunda olduğu açıklanmıştır. şelaleden dökülen sular tabana yaklaşmadan, su buharlaşır ve bulutumsu bir sis oluşturur. şelale altında bir göl bulunur ve gölün ucunda basamak basamak yosun tutmuş kayalardan akan sular carrao nehri’ni besler.


doğa bilimcilerin “serbest düşüş” olarak tanımladığı; su damlasının hiçbir engele çarpmadan ilerleme mesafesi, angel şelalesi’nde 807 metreyle en uzun serbest düşüş olma özelliğine sahiptir. şelalenin en uç noktasından itibaren serbest düşüşle bir kaya çıkıntısına çarpan şelale sularının yolculuğu 979. metrede son bulur.


şelalenin altında oluşan gölde yüzülebilir ve şelale suyu inanılmaz derecede lezzetlidir. tatlı suda yüzmek size mükemmel ferahlık verecek yol yorgunluğunuzu alacaktır. denizde cildinize yapışan tuz ve havuzda gözünüze kaçan klor olmadan rahatlıkla yüzerken şelalenin sesi sizi mest edecek ve şelalenin altında oluşturduğu gök kuşağı sizi kendine hayran bırakacaktır. tropik iklimin hâkim olduğu bu yerde sıklıkla yağmur ve gök kuşağı görülür. angel şelalesinin altında iki ya da daha fazla gök kuşağını bir arada görmeniz yüksek bir ihtimaldir.


Sahra Çölü'ndeki Dünyanın En Yalnız Ağacı Tenere'nin Hüzünlü Hikayesi

Bolivya'da Bulunan Dünyanın En Büyük Tuz Gölü: Salar de Uyuni