AB Uyum Yasaları Sebebiyle Ülkede Rahata Eren Nadir Şeylerden Biri: Yaban Domuzu

Tecrübeli bir avcının gözünden yaban domuzu ve yaban domuzu avcılığına dair merak edilenler.
AB Uyum Yasaları Sebebiyle Ülkede Rahata Eren Nadir Şeylerden Biri: Yaban Domuzu
iStock

yaban domuzu mert avdır. memleketin (araba parası gözden çıkartmadan avlanabilecek) tek büyük avıdır.

ormanı orman yapan, (özellikle bokundaki yarı sindirilmiş palamutlarla meşe ormanını) o dağdan bu dağa taşıyan, yaban domuzudur. ormanın rençberidir. sürer, gübreler, tohum atar.

sürek avı gibi bir linç girişimi olmadan avlaması en zor hayvanlardandır. hep yüzünü rüzgara dönmek zorundasın, hep sessiz olmalısın.

alay (sürü) içinden avlamayı sevmem: alay çoğunlukla dişilerden oluşur. "beniş" tabir edilen en iri dişi sürünün lideridir. ortaya doğru sevimli "pijamalı"lar gelir, en arkadan da "kara pürçek" deriz, delişmen, delikanlı, üreme yaşına gelmemiş erkekler. delişmen diyorsam, külhanbeyi, bela arayan cinsten. kızılırmak kenarında sazlığa yatmış bir alayın çalıların arasından bir gözüküp bir kaybolarak oyun oynayan maskara pijamalılarına kumanyadan domates yedirmeye çalışırken iki tanesi bir sıkıştırdı ki, nasıl yırttığımı hala bilmem. tahminen iki saniye içinde beş metre sağdaki ağacın tepesindeydim; maymun gibi çıktım. nefesin geri gelmesi on dakika sürdü, inip tüymek için de yarım saat bekledim. bilahare donu, pantolonu attık afedersin.


asıl domuz avı, tek gezen erkeğinin avıdır. "azılı", doğada yalnız gezen en sikertici hayvanlardan birisidir. adını alt ve üst çenesinden çıkan azı dişlerinden alır. domuzun trofesi (eve hatıra olarak götürülen yeri) bu azı dişleridir.

kafadan vurulduğunda mermi seker efsanesi vardır. genelde yandan omuz başı altına (av tabiriyle "kızılca koltuk", kalp ve akciğerler) atarım. gördüğüm çok nadir "head-shot"lardan (doğrudan üstüne gelirse çok seçenek yok) efsanenin yalan olduğunu söyleyebilirim. her durumda "double tap" ya da bizdeki adıyla emniyet atışı yapmak gereklidir, yaralı göndermemek için.

yaralıyken, durumu çok kötü değilse, iz süren avcıya ve köpeklere pusu kurar. avcı biraz tecrübeliyse yırtar da, köpekler o kadar akıllı değil. domuz köpeği için "emanet" denmesi bu yüzdendir. domuzun azısıyla köpeğe yaptığını eline neşter ver, cerrah yapamaz.


memleketteki av malzemeleri avın amacına uygun olarak hayvana mümkün olduğunca az acı çektirerek can verdirilmesi için yeterlidir. ancak türk evladının hava atma isteği, 4o-5o metre mesafeden süper etkili mühimmatı kahvede "dağdan dağa attım vurdum" diyebilmek içim 8o-9o metrelerde ve üstünde kullanmayı reva görmesi ile sonuçlandığından çok eziyet çektirilmektedir bu güzel hayvanlara. çenesi kopmuş, ayağı kopmuş çok leş gördüm; o halde kaçıp dağ başlarında ölmüşler. bir de mühimmat olarak domuz kurşunu değil de #00 buckshot tercih eden avcı vardır ki, boynu altında kalsın. sis atan o.ç.'dan farkı yoktur: domuza ne kadar iri de olsa kuş saçması atmak insanlık değildir, bir; 9mm'lik 9 tane saçma nasıl sekiyor anlatamam, güvenli değil, iki.

çok sayıda yavruladığından, normal av nüfusları üzerinde etkili değildir.

diğer taraftan, türkiye'de etinin yenmesinin yasaklanmasını (hele ki bir de ekili alana zarar verdiyse) işkenceyle öldürülmesinin caiz olduğu şeklinde anlayanların çoğunlukta olduğu bir coğrafyada yaşadıklarından, köpeğe boğdurma, sürek avı ile itlaf gibi pek çok zulme de uğrarlar. sayıları devlet politikasının doğrudan sonucu olarak değişmektedir. örneğin, ab uyumu nedeniyle sürek avının yasaklanmasından sonra sayıları hızla artmıştır.


hani memlekette ab'den fayda görmüş kim var diye merak eden varsa: 2oo8 öncesine kadar teneke çalınarak takır takır saydırılan 7+1 fişekli av tüfekleriyle donanmış itlaf ekibinin atış alanına sürülen domuzlar bir nefes almıştır. yine ab uyumu çerçevesinde akp'nin diğer tüm av etlerinin satışı yasakken yaban domuzu etinin ticaretine izin vermiş olması domuz avcısını artıracak diye korkulurken, korkulan olmamış, domuz işkencecilerinin para için bile domuzla uğraşmaması bu güzel hayvanlara yaramıştır.

din yüzünden yeryüzünde şeytan ilan edilmiş, karısını kıskanmamasından (ki yalan) kendi bokunu yemesine (ki neredeyse yediğimiz diğer tüm hayvanat da böyle, kendisininkini yemiyorsa başkasınınkini yiyor) her hali kötüye yorulmuş bir hayvandır. sözde inançlılar için de iyi bir turnusoldür. etini yememeyi "kitap öyle diyor" diye bağlayamayıp ağzı var dili yok hayvanın arkasından dedikodu çeviren adama ne denir?

Bu içerik de ilginizi çekebilir