Vejetaryen Kuşlar, Etçil Kuşlara Kıyasla Neden Daha Sosyal?

Et yememek bir kuşu nasıl daha sosyal yapar ki? Nasıl bir bağlantı bu? Açıklayalım.
Vejetaryen Kuşlar, Etçil Kuşlara Kıyasla Neden Daha Sosyal?
Dokumacı kuş (Ploceidae) / Fotoğraf: Michel Candel

vejetaryen kuşlar diğer etçil kuşlara göre daha sosyaldir

bilim insanları kuşlardaki beslenme şeklini incelemişler ve bu kanıya varmışlar.

dokumacı kuşlar, inşa ettikleri özenli yuvalarla tanınan 118 küçük ötücü kuş türünden oluşan bir ailedir. ancak araştırmacılar son zamanlarda bu kuşlarla ilgili, yaratıcı mimarilerinden daha büyüleyici bir şey keşfetti. diyetlerinin, ne kadar karışık oldukları da dahil olmak üzere sosyal davranışları üzerinde büyük bir etkisi var gibi görünüyor.

araştırmacılar, öncelikle sahra altı afrika'da yaşayan birçok dokumacı türü üzerinde çeşitli çalışmaları analiz etti. tohum yiyenlerin, böcek yiyen dokumacı türlere göre daha sık bir araya gelip koloniler halinde yaşama eğiliminde olduklarını buldular.

birleşik krallık'taki bath üniversitesi'nden araştırmacılar, 1964'te beslenme, yaşam alanı ve sosyal davranış arasında bir bağlantı olduğunu öne süren ilk kişi olan ingiliz etolog john crook'un bir çalışmasını takip ediyorlardı. (crook'un çalışması, davranış üzerine çalışan ekolojistler için de etkilidir.)

bath üniversitesi milner evrim merkezi'nden baş araştırmacı tamás székely, treehugger'a "crook, son 50 küsur yılda birçok araştırmayı teşvik eden önemli bir çalışma üretti ancak ifadelerini destekleyecek istatistiklere sahip değildi, bu yüzden modern istatistiksel yaklaşımları kullanarak fikirlerini tekrar gözden geçirmeye karar verdik." diyor. araştırmacılar, diyet, habitat ve sosyal davranış arasındaki ilişkilere daha yakından bakmak için çeşitli dokumacı türlerine ilişkin daha önce yayınlanmış çalışmalardan toplanan verileri analiz etti. savanda yaşayan ve tohum yiyen bazı dokumacı türleri vardır , diğerleri ise ormanlarda yaşar ve çoğunlukla böcekleri yerler.

bilim adamları, neden çeşitli diyetlere sahip olduklarından emin değiller sorusuna székely: "bilmiyoruz, diyet muhtemelen yerel olarak mevcut gıda kaynaklarından en iyi şekilde yararlanmak için uzun bir süre içinde gelişir." diye cevap veriyor.

araştırmacılar ayrıca, açık savanada yaşayan türlerin en iyi besin kaynaklarını bulmak için çoğunlukla bir araya gelip gruplar halinde yiyecek aradıklarını, beraberinde de büyük kolonilerde yuva yapan ve genellikle çok eşli olan bu tohum yiyen kuşların, her üreme mevsiminde birçok eşle eşleştiğini buldu.

székely, "çalışmamızın ana bulgusu, tohum yiyen dokumacıların böcek öldürücü olanlardan daha sosyal olmalarıydı, çünkü tohumların bulunması daha kolay ve yerel olarak savanda ormana göre daha boldu" diyor. bu bulgular 'american naturalist' dergisinde yayınlandı.

habitatın etkisi

habitat, sürü ve diğer sosyal davranışlarda kilit rol oynar. açık savanadaki tohumlarla beslenen kuşların diğer kuşlarla akın etmesi daha verimli çünkü grup olarak yemek bulmak daha kolay. bir sürünün parçası olmak aynı zamanda yırtıcıların riskini de azaltır çünkü kuşlar açıktayken sayıca güvendedir.

grup olarak yemek bulmak daha kolay olsa da, daha az yuvalama alanı vardır, bu nedenle kuşlar birlikte koloniler halinde yaşama eğilimindedir. bu yakın bölgeler genellikle kuşların birkaç eşe sahip olma eğiliminde olduğu anlamına gelir.

ormanda yaşayan ve böcekleri yiyen dokumacılar yiyecek bulmak için daha geniş bir alanı aramak zorundadır. böcekleri bulmak için diğer kuşlara güvenmek zorunda değiller. ve orman daha güvenli ve kapalı bir alan olduğundan, birçok iyi yuvalama yeri sunar, böylece kuşların gruplar halinde birlikte yaşamasına gerek kalmaz. bu nedenle kuşlar üreme mevsiminde aynı eşle kalma eğilimindedir.

székely, "savanda, iyi yuvalama alanları az sayıda ağaçla sınırlıdır, oysa bir ormanda çok sayıda uygun yuva alanı vardır", "bu, savana üreme dalgalılarında kolonyal yuvalama ve akın davranışını kolaylaştırır." diyor.

araştırmacılar bu davranışın dokumacılara özgü olduğuna inanmıyorlar

diğer türler diyet, habitat ve sosyal aktivite arasında benzer bir bağlantı sergileyebilir. székely, "kavramın genel olabileceğinden şüpheleniyoruz, ancak diğer türlerde dernekler kurmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyacağız" diyor. "kuşlarda, insanlarda ve ötesinde sosyal davranışları neyin yönlendirdiğini bulmak gerçekten ilginç. crook 1964 çalışması bir dönüm noktasıydı ve istatistiksel analizlerimiz onun ifadelerini doğruladı." diye de ekliyor.

kaynak 1 / kaynak 2