Göçmen Kuşların Tüyleri Neden Daha Açık Renklidir?

Evet, böyle bir gerçek var: Göç eden kuşların tüy renkleri, sabit olanlara kıyasla daha açık renk oluyor. Nedenini açıklıyoruz.
Göçmen Kuşların Tüyleri Neden Daha Açık Renklidir?


göç eden kuşların tüyleri daha açık renklidir... peki neden?

göçmen kuşlar genellikle daha sıcak hava, daha fazla kaynak ve yuvalama yerleri bulmak için inanılmaz uzun mesafeler kat eder. araştırmalar, neredeyse tüm kuş türlerinde göçmen kuşların, göçmen olmayan türlere göre tüylerinin daha açık renkli olma eğiliminde olduğunu göstermektedir.

almanya, seewiesen'deki max planck ornitoloji enstitüsü'nden kaspar delhey, kendisi ve meslektaşlarının birkaç yıldır kuş renklerinin evrimini incelediklerini ve son zamanlarda iklim değişikliğinin renk üzerindeki etkileriyle ilgili enteresan bilgilere ulaştıklarını kaydetmiş. bu araştırmaların sonuçlarından birinde, kuşların dünyanın çok az gölgeli (çöller gibi) sıcak bölgelerinde daha açık renkli olma eğiliminde olduklarını bulmuşlar.

delhey'in araştırma ile ilgili açıklaması da: "açık tüy rengi daha fazla güneş ışınımı yansıttığı, daha az ısıyı emdiği ve dolayısıyla kuşları güneşte daha serin tuttuğu için, bu çevresel koşullarda kuşların daha hafif olduklarını tahmin ettik." şeklindeydi.

bu yılın başlarında, araştırmacılar iki uzun mesafeli göçmen kuşun (büyük kamışçın ötleğen ve büyük su çulluğu) bu gezilerde gece ve gündüz irtifalarını büyük ölçüde artırdığını bulan iki çalışmayı okudular. yazarlar, kuşların aşırı ısınma riskini azaltmak için gündüzleri havanın daha soğuk olduğu yerlerde daha yükseğe uçtuğunu öne sürdüler.

delhey, "bunu okuduğumuzda, bu desenler ile sıcaklık ve tüy renklerini birbirine bağlayan sonuçlarımız arasında bir bağlantı olup olmadığını merak ettik: göçmen kuşlar güneş ışığında serin kalmak için seçilirse, onların da daha açık renkli olmasını beklerdik" diyor. "bu, göçmen kuşların gerçekten de tüm kuş türlerinde daha açık renkli olup olmayacağını test etmemize yol açtı." dedi ve sonuçlar current biology dergisinde yayınlandı.


hafifliği ve göçü hesaplama

araştırmacılar, çalışmaları için 0 (siyah) ile 100 (beyaz) arasında bir skala ile her kuş türü için tüy renklerinin açıklığını ölçtüler. numaraları atamak için “dünya kuşları el kitabı” ndaki görüntüleri kullandılar. daha sonra, iklim, habitat yapısı ve tüy rengini de etkileyebilecek vücut büyüklüğü gibi faktörleri kontrol ederken, bu hafiflik verilerini her türün göç davranışıyla karşılaştırdılar. göçmen kuşların, göç etmeyen kuşlardan daha açık renkli olma eğiliminde olduklarını buldular.

delhey bu konuda, "daha hafif tüylerin, bu kuşlar uzun ve genellikle kesintisiz uçuşları sırasında sürekli güneş ışığına maruz kaldıklarında daha az güneş radyasyonunu emerek daha serin tutmaya katkıda bulunduğundan şüpheleniyoruz" diyor. "bu etkinin çok farklı kuş gruplarında bulunmasına rağmen, birçok karanlık göçmen tür olduğu için her tür için geçerli olmadığı da unutulmamalıdır. bu nedenle, daha açık tüy renklerini geliştirmek, göç ederken aşırı ısınmayı önlemenin olası yollarından sadece biri."

diğer uyarlamalar arasında daha yükseğe uçmak, yalnızca geceleri güneş ışığının sorun olmadığı zamanlarda göç etmek veya fazladan ısı saçacak başka şekillerde gelişmek yer alıyor. örneğin, bazı kuşlar küçülmüştür.

araştırmacılar ayrıca, kuş göç ettikçe tüy renklerinin daha açık hale geldiğini de buldu. tüyler, göçmen olmayan türlerden kısa mesafeli göçmen türlere (ortalama 2.000 kilometreden daha az göç edenler) ve uzun mesafeli göçmen kuşlara (2.000 kilometreden fazla seyahat edenler) giderek daha hafif hale gelmiş.

"sonuçlarımız, yalnızca kuş renklerinin evriminde değil, aynı zamanda kuş biyolojisinin göç stratejileri gibi diğer yönlerinde de iklimsel faktörlerin önemini pekiştiriyor. bizim sonuçlarımız ve diğer çalışmaların gösterdiği gibi, termoregulasyon göçmen kuşlar için önemli bir endişeyse, bunun devam eden küresel ısınma bağlamında açık sonuçları olacaktır" diyor delhey ve "o zaman büyük soru, gelecekte sıcaklıktaki artışların, kuşların aşırı ısınma olmadan uzun mesafeler boyunca durmadan göç etme yeteneklerini bozup bozmayacağıdır." diye de ekliyor.

kaynak: treehugger.com