ABD'de Asgari Ücret Ne Kadar?

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki asgari ücretin kuşkuya yer bırakmayacak açıklaması.
ABD'de Asgari Ücret Ne Kadar?

abd, birden fazla asgari ücrete sahip olan bir ülke

bir federal asgari ücret var. bu ülke boyunca ödenebilecek en düşük ücrettir. herhangi bir eyalette bu rakamın altına inilmesi yasaktır. bu ücret saatlik 7 dolar 25 centtir. bu ücret uzun yıllardır güncellenmemiştir.

ikinci olarak çoğu eyaletin kendi asgari ücretleri mevcuttur. mesela california'da asgari ücret saatlik 16 dolar, florida'da 12 dolar, hawaii'de 14 dolar, oregon'da 15 dolar diye gidiyor. asgari ücrete sahip olmayan eyaletlerde federal asgari ücret yani 7.25 geçerlidir. bu da genelde texas ve alabama gibi cumhuriyetçi eyaletleri kapsar.

üçüncü olarak şirketlerin kendi verdiği asgari ücret mevcuttur. mesela abd'de en fazla işçi çalıştıran şirket mağaza zinciri olan ve 2 milyona yakın çalışanı olan wal-mart'tir ve wal-mart'ın kendi mağazalarında uyguladığı asgari ücret saatlik 14 dolardır. bu hangi eyalette olursanız olun geçerli olan rakamdır. bunun istisnası da herhangi bir eyalette asgari ücretin bu rakamın üzerine çıkmasıdır. amazon, costco, mcdonalds gibi bir çok firmanın kendine ait asgari ücreti mevcuttur. çoğu zincir firmanın verdiği asgari ücret 12-20 dolar arasında değişmektedir.

bunun dışında bir çok eyalette asgari ücret o mesleğin bahşiş veya komisyon alıp almadığına göre değişir. bahşiş veya komisyon üzerine olan işlerin birçoğunda asgari ücret ya tamamen kaldırılmıştır ya da sıfıra yakındır. eğer bahşiş veya komisyondan kazanılan para asgari ücretin altında kaldıysa üzeri asgari ücrete tamamlanır.

ayrıca uber gibi kontratlı işler yapıyorsanız çoğu eyalette bir asgari ücret yoktur. bu konuda asgari ücret uygulayan california gibi tek tük eyalet olsa da uber yaparak asgari ücretin altında kazanabilirsiniz.

resmi olarak federal asgari ücret olaran 7.25 ve altında kazananların oranı yok denecek kadar azdır. eğer asgari ücreti 15 dolar kabul edersek bu civarda kazanan çoktur. abd boyunca nüfusun ortalama geliri kişi başı saatlik 35 dolar civarıdır. bu da federal asgari ücretin 5 katıdır.