ABD'de Angarya Olarak Görülen İşleri Yaparak Asgari Ücretin Üzerinde Kazanan İnsanlar

Amerika'da yaşayan bir Sözlük yazarı, orada gördüğü veya bizzat tanıdığı iş örneklerini anlatıyor.
ABD'de Angarya Olarak Görülen İşleri Yaparak Asgari Ücretin Üzerinde Kazanan İnsanlar
iStock

yemişim asgari ücreti... bu ülkede gerçekten para kazanmak isteyen biri için o kadar çok imkan var ki aklınız hayaliniz durur. öyle herkes okusun yazılımcı, doktor, avukat olsun da demiyorum bak.

bir tanıdığımın yol kenarında araba yıkama mekanı var. millet otomatik yıkama için 10 dolar ödüyor ama asıl para arabanın içini temizlemekte ("detailing" denen olay). amerikalılar arabalarının içini yıkatıp temizletmek için araba başı 250-350 dolar arası bir ücret (+bahşiş) ödüyorlar ve arkadaşımın yerinde arabanızın içini temizletmek istiyorsanız 6-7 hafta önceden randevu almanız gerekiyor. eleman günde 3-5 arabayı elden geçiriyor ve çok sağlam paralar kazanıyor.


başka bir arkadaşımın eşi evlere temizliğe gidiyor ve 4 saatlik temizlik için 300 dolar alıyor. şimdiden mart ayının sonuna kadar tüm randevuları doluymuş. geçen telefonunu gösterdi 30'dan fazla sesli mesaj vardı. millet evinin içini temizletmek için sağlam para ödemeye razı ama çalışmak isteyen az.

meksikalı dayılar bahçe işleri için saatlik 30 doları beğenmiyorlar. bunlar bir de kaçak göçmen ha, hiçbirinin çalışma izni yok. vergi filan da vermiyorlar. adam orta okul mezunu ama sırf bahçe işleri yaparak günde 300 dolardan fazla para kazanıyor.


kamyonla evlere gidip garbage removal (çöp-istenmeyen eşya taşıma) yapan bir arkadaşım ayda 15-20 bin doların üzerinde kazanıyor. adamın tek sermayesi kamyonu ve evlere gidip milletin atmaya üşendiği eski eşyaları (normal çöp kutusuna sığmayan koltuk, kanepe, masa...vs) alıp şehir çöplüğüne bırakıyor. başka bir tanıdığım badana yaparak kontrat başına 3-4 bin dolar kazanıyor ve şimdiden nisan sonuna kadar tüm kontratları dolmuş durumda. evlerde böcek ilaçlama yaparak günde 600-700 dolar kazanan tanıdıklarım var. bunların hiçbiri öyle yüklü sermaye gerektirmeyen işler. bir tane makine alıyorsunuz, sonra işinizin reklamını yapan broşürler bastırıp dağıtıyorsunuz. ilk müşterileri edindikten sonra devamı geliyor.


halı yıkama işi yapan bir arkadaşım oda başına sabit 40 dolar ücret alıyor. evde 5 oda varsa tek evden 200 dolar temiz para alıp çıkıyor. başka bir arkadaşım handyman, yani evlere gidip ampul değiştirme, duvardaki deliği tamir etme gibi basit ama insanların üşendiği işleri yapıyor. öyle sofistike bir yeteneği de yok ama saatlik masraflar hariç 50 dolar alıyor.

bunun gibi o kadar çok örnek veririm ki... burada bahsettiğim arkadaşlarımın bazıları türk, bazıları meksikalı, bazıları yasal göçmen, bazıları kaçak, bazıları doğma büyüme amerikalı. elin iş tuttuğu ve kafan birazcık çalıştığı sürece hiç farketmez, her türlü para kazanırsın.

amerikalılar ev işlerini yapmaya üşendikleri için her türlü ev işine öküz gibi para verirler. burada insan emeği değerlidir. hala burası hakkında sosyal medyada asgari ücret karşılaştırması yapan var. amerika'da yaşayan biri asgari ücretle çalışıyorsa....neyse siz anladınız.