ABD'de Asistanlık Yapan Birinden Güncel ve Epey Üzücü Bir Cancel Culture Örneği

Cancel culture, yani bir hatasında kişinin üstünü tamamen çizme kültürünün nerelere geldiğini ABD'deki bir üniversitede asistanlık yapan bir Sözlük yazarı anlatıyor.
ABD'de Asistanlık Yapan Birinden Güncel ve Epey Üzücü Bir Cancel Culture Örneği
iStock

cancel culture, amerika'da bu liberal demokratların ve genel olarak demokrat parti kafasının ne kadar ikiyüzlü olduklarını gösteren bir terimdir.

daha bugün tanık olduğum bir olayı sıcağısıcağına anlatmak istiyorum

amerika'da bir okulda asistanlık yapıyorum ve her dönem bir hocaya yardımcı olmak üzere lisans öğrencilerinin derslerine giriyorum. bu dönem de ikinci sınıf öğrencilerinin bir dersindeydim. birkaç hafta önce öğrencileri beş kişilik altı gruba ayırarak onlara bir proje ödevi verdik. her bir grup bir şirketin yaşadığı problemleri analiz edecek ve çözüm önerileri sunacak. ama bunu yaparken de kendilerini o şirketin çalışanları, biz dinleyicileri ise şirketin yönetim kadrosu olarak varsaymaları gerek. neyse, iki hafta önce sunumlar yapıldı ve ben de bugün o dersin hocasıyla her bir grubun sunum performansını konuşmak ve not vermek için online buluştum.

sıra bu başlığın konusu olacak gruba geldi

o gruptaki öğrenciler, sunumda şöyle bir cümle kurmuştu: 'bu şirket azınlıkları eziyor'. hoca, kendisi de azınlık olmasına rağmen bu söylemi yanlış buldu çünkü bu ödevde öğrencilerin o şirketin stratejistleri ve sorun tespit edicileri olarak, yönetici kademesine sunum yaptığını varsayıyoruz. senaryo bu şekilde, öğrenciler de bunu biliyor. böyle bir senaryoda bir şirketin yöneticilerine, yaşadıkları sorunlar ile ilgili sunum yaparken 'siz azınlıkları eziyorsunuz' dememelisiniz çünkü bu, uygun bir dil değil, kimseye de bir faydası dokunmaz, tepkiyle karşılanır, sorunu çözmez. orada sunum yapıyorsunuz, protesto değil. bu tarz sorunlar varsa bunları daha üsluplu ve uygunca söylemek gerekir. öğrencilere puan verdiğimiz alanlardan biri de 'dinleyici kitlesiyle uygun bir şekilde konuşmak' idi ve bu da uygun bir dil değildi.

dananın kuyruğu bundan sonra koptu

hoca bana dedi ki 'bu kullandıkları dil yanlıştı ama öğrencilere vereceğimiz feedback'te bunu yazmaya korkuyorum çünkü cancel edilebilirim'. hocanın bunu bu kadar açıkça söylemesinden dolayı ben şok geçirdim. ya bana güveniyor ya da artık çok dolmuş ve canına tak etmiş ki böyle isyan etti. ve tam bunu söylerken sanki birisi duyacakmış gibi sesini alçalttı ve çok kibarca söylemeye çalıştı, oysa ikimiz de kendi evimizdeydik, yani içgüdüsel olarak alçalttı sesini bir nevi. ve cancel edileceği şey nedir, yani neyden korkuyor? şundan: öğrenciler varsayımsal bir şirket senaryosunda 'bu şirkette azınlıklara baskı var' diyor, hoca ise bunun bir şirket sunumunda söylenemeyeceğini yazmaktan korkuyor çünkü öğrenciler sanki hoca azınlıklara karşıymış gibi düşünüp hocayı şikayet edebilirler. oysa birisinin öğrencilere doğruyu öğretmesi gerek, sonuçta bir ders bu, amaç bir şeyler öğrenmek. en sonunda hoca feedback'te 'sunumdaki dil, dinleyici kitlesine daha uygun olmalı' şeklinde yuvarlak bir şey söyledi, öğrencilerin bunu okuyup yanlış anlaması daha zor çünkü çok belirsiz bir feedback.

bakın, cancel culture üniversitelerde işte buraya kadar indi

gerçek olmayan bir şirketin tamamen varsayımsal bir senaryosunda 'bu şirkette azınlıklara baskı var' demenin şirket diline uygun olmadığını 18-19 yaşındaki öğrencilere söyleyemiyorsun çünkü seni yönetime şikayet edebilirler veya sosyal medyada kampanya başlatabilirler. bu hoca da kadın ve etnik köken açısından azınlık ama bunların kendisini kurtarmayacağını biliyor. bir yerde cılız da olsa 'bu hoca azınlıklara baskıyı normal karşılıyor' dedikodusu çıksa, bir haftaya tüm okula yayılır ve normalde onu savunacak hocalar dahi artık savunmaktan korkar, yönetimin ise umrunda olmaz çünkü öğrenci memnuniyeti burada her şeyden önemlidir. bu hoca da henüz kadrolu (tenure) olmadığı için çok rahat kovulabilir. bu şekilde kovulduğunda da bu akademik siciline işlenir ve başka bir üniversitede iş bulması çok zor olur. işte insanın hayatını mahvetmek bu sözde özgürlükçü ve demokrat ideolojinin hükmü altında bu kadar basit. ve bu sadece bugün karşılaştığım ve bizzat yaşadığım bir örnek. başka üniversitelerden daha birçok örnek de verebilirim ve şu manyaklık biraz olsun azalırsa, eminim ki birçok hoca nasıl baskılandıklarını bir şekilde haykıracaktır.

geçenlerde georgia eyaleti, üniversite hocaları kadrolu olunca, yani tenure olunca artık işten hiçbir şekilde atılamamaları ile ilgili yasayı kaldırmıştı. tüm bu sosyal demokrat ve liberal takımının medyası ise hep bir ağızdan bunun akademik özgürlüğe ket vuracağını ve 'farklı fikirde olan hocaların fikirlerini atılma korkusundan ifade edemeyeceğini' söylemişti. farklı fikirde olan hocalardan kasıtları aslında kendi liberal demokrat fikrinde olanlar çünkü diğerleri zaten üniversitelerde ya çok az kaldı ya da fikirlerini çoktan ifade edemez oldu. yani asıl kendi sistemleri altında hocalar fikirlerini korkudan ifade edemiyorlar. az önce örneğini de verdim. ve görünüşte basit bir konuda bile hoca bu kadar cancel edilmekten korkuyorsa artık durumun vehametini siz hesaplayın. burada akademik özgürlük falan yok, psikoloji bölümünde yaşlı hocalar artık zeka ile ilgili başlıklarda konuşmaya veya ders vermeye bile korkuyor çünkü bu cancelcılara göre zeka konusu ırkçı bir konu. bunu bizzat duydum ben.

maalesef şu an üniversitelerin neredeyse hepsi böyle, özellikle sosyal bilimler bölümleri

ve buralarda insanlara faydalı bilimsel bilginin üretilebileceğini sanmıyorum. bu kafa ifade özgürlüğünü ve bilimselliği savunuyor gözükse de ikisine de en çok zarar veren kafa. bilimi sadece kendi ideolojilerinin propagandasını yapmak için kullanıyorlar, kendi fikirlerini onaylayan bilimsel bilgiyi alıyorlar, geri kalanı bir şekilde itibarsızlaştırıyorlar (örneğin genetik bilimini veya psikometriyi). ifade özgürlüğü ise, yukarıda uzun uzun örneklendirdiğim gibi, yok. sadece ağızlarından ifade özgürlüğü kavramı düşmediği için sen var sanıyorsun. koca hocalar 18 yaşındaki öğrencilerin oyuncağı olmuş, incir çekirdeğini doldurmayacak sebeplerden dolayı şikayet etmelerinden korkuyorlar ama bu öğrenci kitlesini de yine bu akademisyen milleti adeta ilmek ilmek dokuyarak oluşturdu.