ABD'de Her Ocak Ayının 3. Pazartesi Neden Martin Luther King Günü Olarak Kutlanıyor?

Martin Luther King Günü (Martin Luther King Jr. Day) neden var? Açıklayalım.
ABD'de Her Ocak Ayının 3. Pazartesi Neden Martin Luther King Günü Olarak Kutlanıyor?

amerika birleşik devletleri'nde martin luther king, jr. günü her yıl ocak ayının üçüncü pazartesi günü kutlanmaktadır. gün, baptist bir papaz ve amerikan sivil haklar hareketinin önde gelen liderlerinden olan dr. king'in hayatını ve çalışmalarını anmaktadır. insanlar bu günü "dr. king tarafından benimsenen ırksal eşitlik ve şiddet içermeyen sosyal değişim ilkeleri üzerinde düşünmek" için kullanmaya teşvik edilmektedir. tatil genellikle yürüyüşler ve mitingler gibi etkinliklerle ve politikacılar ve sivil haklar liderlerinin konuşmalarıyla kutlanır.

king 15 ocak 1929'da doğdu. sivil haklar hareketinin ön saflarına 1955 yılında, otobüsteki yerini beyaz bir yolcuya vermeyi reddederek şehrin ırk ayrımcılığı yönetmeliklerini ihlal eden afro-amerikan kadın rosa parks'ın tutuklanmasını takip eden montgomery otobüs boykotu ile yükseldi. mahatma gandhi'nin toplumsal değişimi gerçekleştirmek için şiddetsiz direnişi kullanma felsefesinin bir savunucusu olan king, abd'deki ırk ayrımcılığına son vermek için şiddetsiz araçların kullanılmasını teşvik etti. bu çabalarından dolayı 1964 yılında nobel barış ödülü'ne layık görüldü. 1968'de bir suikast sonucu öldürüldü.

king'i onurlandırmak için ulusal bir tatil oluşturma çabaları suikasttan kısa bir süre sonra başladı, ancak federal bir tatil için yasa 1983 yılına kadar kabul edilmedi. bayramın ülke çapında ilk kutlanması 1986 yılında gerçekleşti.