ABD'de Her Yıl 11 Kasım'da Kutlanan Veteranlar Günü (Veterans Day) Neyin Nesidir?

ABD'de kutlandığına denk gelmiş olabilirsiniz bu günün. Açıklayalım.
ABD'de Her Yıl 11 Kasım'da Kutlanan Veteranlar Günü (Veterans Day) Neyin Nesidir?

veterans day... türkçesi ile; gaziler günü, amerika birleşik devletleri'nde, silahlı kuvvetler gazilerini ve ülkenin savaşlarında ölenleri onurlandıran ulusal bayram (11 kasım).

bu kutlama 1919 yılında ı. dünya savaşı'nı sona erdiren 1918 ateşkesinin birinci yıldönümünde ortaya çıkmıştır ve ateşkes günü olarak bilinmektedir.

1921'de ı. dünya savaşı'ndan kimliği bilinmeyen bir askerin arlington, virginia'daki arlington ulusal mezarlığı'na gömülmesiyle anıldı.

italya ve portekiz gibi savaşta asker kaybeden diğer ülkeler de o yıl benzer törenler düzenledi.

bir önceki yıl da meçhul askerler ingiltere'nin başkenti londra'daki westminster abbey'de ve fransa'nın başkenti paris'teki arc de triomphe'nda defnedilmişti.

11 kasım, 1938 yılında amerika birleşik devletleri'nde resmi bir ulusal bayram haline gelmiştir. tüm abd savaşlarında görev yapmış olanları onurlandırmak amacıyla 1954 yılında adı gaziler günü olarak değiştirilmiştir.

her yıl meçhuller mezarlığı'nda törenler düzenlenir ve hizmet eden kadın ve erkeklerin mezarlarına ve ülke genelindeki anıtlara çiçeklerle saygı duruşunda bulunulur. vatandaşlığa kabul törenleri de günün etkinliklerinin önemli bir parçası haline gelmiştir.

ingiltere, kanada, avustralya ve fransa'da 11 kasım, ı. ve ıı. dünya savaşları gazilerinin onuruna kutlanmaktadır.

britanya'da kasım ayının ikinci pazar günü anma pazarı olarak kutlanırken, kanada'da 11 kasım anma günü olarak kutlanmaktadır.

britanya ve ingiliz milletler topluluğu ülkeleri ile avrupa ülkelerinde, 1918'de ı. dünya savaşı'nın ateşkes günü olan 11 kasım'da saat 11:00'de iki dakikalık saygı duruşunda bulunulması yaygındır.

gelincikler, john mccrae'nin "in flanders fields" şiiri aracılığıyla uzun zamandır i. dünya savaşı anıtlarıyla ilişkilendirilmektedir ve birçok ülkede gazilere destek için para toplamak amacıyla kağıt gelincikler satılmakta ve bir anma işareti olarak yakaya takılmaktadır.