ABD'nin En Büyüğü Olan Metropolitan Sanat Müzesi'ndeki En Büyük 10 Eser

Metropolitan Sanat Müzesi (Metropolitan Museum of Art) taraflarına yolunuz düşerse bu eserleri kaçırmayın.
ABD'nin En Büyüğü Olan Metropolitan Sanat Müzesi'ndeki En Büyük 10 Eser
iStock

the met olarak bilinen metropolitan museum of art, dünyanın en iyi müzelerinden biridir ve amerika birleşik devletleri'ndeki açık ara en büyüğüdür. 2 milyon metrekareyi aşan efsanevi müze 1870 yılında kuruldu ve 5.000 yıl öncesine dayanan eserlerle 2 milyondan fazla eser içeriyor. eğer bir gün ziyaret ederseniz, zaman kazanmanız için, mutlaka görülmesi gereken 10 sanat eserini sıralayacağım:

1. hasır şapkalı otoportre, vincent van gogh, 1887

van gogh'un en ünlü tablolarından biri olan hasır şapkalı otoportre, 1886-1888 yılları arasında paris'te bulunduğu sırada tamamlandı. olağanüstü neo-empresyonist ressamın her fırça darbesi, ikonik impasto tekniğini sergiliyor ve izleyiciyi hipnotize ediyor. kısa ve keskin fırça darbeleri sanatçının kişiliği hakkında bilgiler veriyor.


2. sokrates'in ölümü, jacques-louis david, 1787

sokrates'in ölümünden hemen önceki anları anlatıyor. antik atina'da sokrates'in gençliği yozlaştırmaktan ve tanrıları inkar etmekten suçlu bulunduğuna inanılıyor. arka planda elini kaldırmış kadının sokrates'in kocasına veda eden karısı olduğu söylenir.

3. inek kafatası: kırmızı, beyaz ve mavi, georgia o'keeffe, 1931

alfred stieglitz koleksiyonunun bir parçası olan georgia o'keeffe'nin bu tuval üzerine yağlı boya tablosunun, onun "büyük amerikan hikayesi" fikrini temsil ettiği söylenir. kafatasının aşınmış yüzeyleri ve pürüzlü kenarları amerikan çölünün güzelliğini ve amerikan ruhunun gücünü temsil etmekte ve kırmızı, beyaz ve mavi arka plan, ona amerikan son rötuşunu, vatanseverlik duygusunu vermektedir.

4. hatshepsut sfenksi, 1479-1458

sfenks "soylu leydilerin önde geleni" anlamına gelen hatshepsut, eski mısır tarihindeki ilk ve yalnızca iki kadın firavundan biriydi. mö 1478'de tahta çıktı. 29 yaşında. granitten yapılmış sfenksi, insan başlı bir aslan gövdesini gösteriyor. mısır firavununun iki ana özelliği olan çizgili bir başörtüsü (nemes) ve sahte sakal giymiş.


5. nilüfer göleti üzerindeki köprü, claude monet, 1899

claude monet'nin nilüferleri eseri, sanat tarihindeki en ünlü resim serilerinden biridir. sanatçının 1899'da tamamladığı 18 resmin 12'sinde odak noktası olan japon yaya köprüsünü içeriyor.

6. madonna ve çocuk azizlerle tahtta, raphael, 1504

eser italyan rönesans sanatçısı tarafından 16. yüzyılın başlarında tamamladı. üstteki yarım daire gölgelik, tanrısal dünyayı gösterir ve merkezde tanrı ile iki meleği tasvir etmektedir. meryem, bir bebek vaftizci aziz yahya'ya bakarken azizler onu çevrelerken, önde ve ortada bir tahtta oturduğu görülmektedir.

7. madame x, john singer sargeant, 1883-1884

singer'ın bu eseri madame x, virginie avegno gautreau, fransız başkentinde yakışıklılığı ve sanatsal görünümüyle popüler olan bir fransız bankacının amerikalı karısıydı. singer, 1884'te paris salonu için bir portresini yapma fırsatı buldu. giydiği siyah saten elbise, soluk teniyle mükemmel bir tezat içerisindedir.

8. sonbahar ritmi: 30 numara, jackson pollock, 1950

jason pollock'a ait 30 numara, onun en dikkate değer eserlerinden biridir ve modern ve çağdaş sanat oyunu için devrim niteliğindedir. bu eserinde dökme boyama tekniği kullanarak, ona büyük bir tuval üzerine boya damlatıp, savurarak ve sıçratarak istediği tekniklerden yararlandı.

9. homer büstü ile aristoteles, rembrandt van rijn, 1653

rembrandt'ın yunan filozofu aristoteles tasviri, 17. yüzyılın en büyük portrelerinden biri olarak kabul edilmektedir. burada aristoteles, bir eli kalçasında, diğer eli homeros'un büstüne dokunurken, kendi kendine düşünüyor gibi görünüyor öyle değil mi?

10. dans sınıfı, edgar degas, 1874

eserde degas, zamanını dans temalı çalışmalara, özellikle de balerin dansçılarına adadı. degas, renk gölgelendirmede ustaydı ve bu eserinde bu tekniği kulanmıştır. degas'ın diğer ünlü bale eseri ise ballet class, orsay müzesi'nde sergilenmektedir.

kaynak: 10 must-see pieces of artwork at the met