Gustav Klimt ve Egon Schiele'nin Portrelere Yansıyarak Ölümsüzleşen Arkadaşlığı

Ozan Güven-Cem Yılmaz veya Brad Pitt-George Clooney arkadaşlığını bilirsiniz ama bu iki büyük sanatçının arkadaşlığı da onlardan asla geri kalmıyor.
Gustav Klimt ve Egon Schiele'nin Portrelere Yansıyarak Ölümsüzleşen Arkadaşlığı

20. yüzyılın en etkili sanatçılarından gustav klimt ve egon schiele'nin sanatın sınırlarını zorlayan sıra dışı arkadaşlığı... henüz 17 yaşındayken, kendisinden 28 yaş büyük olan klimt'e çizimlerini göstermeye giden schiele'nin çalışmalarını “benden daha iyi çiziyorsun, takdirime ihtiyacın yok.” diyerek öven ve vienna secession'un önde gelen üyelerinden biri olan klimt, en büyük hayranı schiele'nin yanı sıra, onun önderlik ettiği viyana ekspresyonizmini de derinden etkilemiştir.

1907'de klimt'in atölyesinde ilk karşılaştıkları andan, 1918'deki ispanyol gribi salgınında iki sanatçı da hayatını kaybedene kadar süren kısacık arkadaşlıkları, ortak tutkuları sanat sayesinde güçlü bir bağa dönüşmüştür.

egon schiele - mavi önlüğüyle gustav klimt, 1913


aralarındaki yaş farkına rağmen, schiele'nin hem yakın arkadaşı hem de akıl hocası olan klimt'i mavi önlüğüyle ilk gördüğü anı kendine has stiliyle ölümsüzleştiren schiele, bu arkadaşlığı tuvaline birçok kez taşımıştır.

egon schiele - the hermits (gustav klimt ile otoportre), 1912


genellikle fiziksel deformasyon yoluyla insan formunu etkili bir şekilde resmeden ikili, çalışmalarında kendi yaşamlarından ve romantik deneyimlerinden de aynı ölçüde etkilenmiştir. özellikle klimt'in 1908 tarihli öpücük eserine, 1912 tarihli kardinal ve rahibe adlı eseriyle gönderme yapan schiele, arkadaşı ile benzer bir sahneyi kullanır.


ancak klimt'in resimleri gösterişli ve enfes bir hassasiyete sahipken; schiele'nin resimleri ham, acı dolu ve saldırgandır.


gustav klimt, ölüm ve yaşam, 1915


egon schiele, ölüm ve kız, 1915


ölüme olduğu kadar sekse de hayran olan bu iki yakın arkadaş, erotik sanatta da bir hayli cesurdur:

gustav klimt, uzanan yarı çıplak (mastürbasyon), 1913


egon schiele, uzanan çıplak (mastürbasyon), 1918