ABD'nin İlk Siyahi Kadın Başkan Yardımcısı Adayı Kamala Harris Kimdir?

2020 seçimlerinde Demokrat Parti adayı Joe Biden'ın Başkan Yardımcısı adayı olarak gösterdiği ve şimdiden konuşulmaya başlayan Harris'i bir inceleyelim.
ABD'nin İlk Siyahi Kadın Başkan Yardımcısı Adayı Kamala Harris Kimdir?

Kimdir?

kamala harris, 2020 abd başkanlık seçimlerinde demokratik parti başkan adayı joe biden'ın başkan yardımcısı adayıdır. abd tarihinin ilk kadın ve siyahi başkan yardımcısı adayı oldu. önceki kadın başkan yardımcısı adayları geraldine ferraro (1988) ve sarah palin (2008) olmuştu.

biden'ın tercihi şaşırtmamıştır açıkçası; siyahi oyları pekiştirmek ve obama'nın yakaladığı rüzgarı aynen devam ettirmek için en muhtemel isimlerden birini seçmiştir.

harris, joe biden yaşı sebebiyle istifa veya vefat edince yerine geçip başkan olacak. hatta bazı komplo teorilerine göre demokrat partinin asıl planı da şimdiden bu. polis dostu savcı geçmişi sebebiyle kendisini beğenmeyen solcu çok, ancak yine polis dostu savcı geçmişi yüzünden oy verebilecek kararsızlar da çok.

Not: ABD yasalarınca, mevcut başkan ani bir şekilde görevden ayrılırsa (ölüm veya istifa gibi sebeplerle) başkan yardımcısı başkanlığa geçer. John F. Kennedy ölünce Lyndon Johnson'ın yerine geçmesi gibi.

Kendisi hakkında detaylı bir yorum

amerika'da zenci başkan obama iki dönem görev yaptı, şimdi de hem "ilk kadın hem de zenci başkan yardımcısı olması lazım artık, rezalet" diye bunu aday yaptılar. yalınız dram o ki obama da bu kamile abla da bildiğiniz amerikan zencisi değil (african american dedikleri ataları köle falan olan). malum obama'nın babası amerikanın zencilerinden değildi amerikaya okumaya gelmiş ve obama'ya babalık yapmadan geri dönmüş (bakan bürokrat falan olmuş) kenyalı bir öğrenci idi, anası da beyaz, annesinin ailesi büyütmüştü, beyaz bir ailede büyüyen melez.. şimdi biden'ın başkan yardımcısı adayı kamala harris'in annesi hintli prof, babası da jamaikalı prof 1960 larda gelmişler. bu arkadaş da amerikan zencisi değil, onlar gibi atalarının abd'de köle geçmişi falan yok. bu çok dramatik aslında. bu şekil aslî, "yerli ve milli amerikan zencilerinden de artık seçilsin bi tane" diye düzgün, politik bağlantıları olan bir kişi bile çıkamıyor hala. hele kamala abla türkiye'ye gelse birçok yerde kimse zenci demez, öyle melez. italya ispanya'da falan da ortama karışır. o kadar esmer kişi çok.


şunu da söylemek lazım ki, amerikan ırk algısı bu insanları kimlik olarak direkt zenci cemaatinin toplumunun bir parçası yapıyor, onun içine itiyor, ilk çocukluk gençlikle beraber. beyaz toplum, "bu kamala beyaz gibi zaten melez, okumuş aile çocuğu bizden sayılır" demiyor, yani bu insanların kişisel hayat hikayeleri, ne kadar iyi eğitimli gelir düzeyleri yüksek, hayatları elit olsa da eninde sonunda zenci kimliği ile yoğruluyor, o açıdan farkları yok. ama standart amerikan zencisindeki aileden gelen bir öğrenilmiş çaresizlik ve eğitim/iş/siyasi hayatta kendine yer hak görmeme gibi bir tutuklukları, gücenmişlikleri de yok, hem aileden gelen maddi/sosyal imkanlar var, yollar önlerinde daha açık hem de kendilerini sınırlanmış görmüyorlar. sayın cumhurbaşkanının dediği gibi "düşünmezsen kürt sorunu yoktur"a gelmeyeyim ama öyle görmeyince yollar da bu akıllı eğitimli zencilere daha fazla açılıyor. 40 milyon normal amerikan zencisinin hala 38 milyonunda okuyalım, kariyer yapalım, iş kuralım bu ülke bizim kafası yok, bu noktaya gelemiyorlar. nesillerden beri tevarüs edil(eme)miş, maddi ve sosyal sermaye yokluğu, motivasyon eksikliği, "bize yedirmezler", "basketçi rapçi değilsen bizim hayatımız zenci mahallesinde" kafası var. abd'ye yeni gelmiş evinde kuşdili ingilizce konuşulan 0. nesil jamaikalı ise okuyor çalışıyor ortalığın tozunu atabiliyor. neyse konu uzadı, bu arada kendisi obama'dan da hilari'den de öte pro-israil bir "bayan". zaten öyle olmak zorunda.

israil konusunda "israil'e kayıtsız şartsız destek vereceğiz demokrat cumhuriyetçi partiden bağımsız olarak" falan diyor: