ABD'nin Son 200 Yılda Sadece 1 Defa İşgal Edilmesinin Aşırı Kısa Özeti

ABD, sonradan keşfedilen uzak bir kıtada yer almanın avantajlarından yararlandı ancak iki istisna dışında. Evet, Pearl Harbor'a dahil edebileceğimiz ufak (!) bir olay daha var.
ABD'nin Son 200 Yılda Sadece 1 Defa İşgal Edilmesinin Aşırı Kısa Özeti

son 200 yılda amerika birleşik devletleri toprakları sadece 1 kez işgal edilmiştir.

1942 haziran ayındaki pearl harbor saldırısından 6 ay sonra japonlar başka bir sürpriz saldırı gerçekleştirdiler. bu sefer alaska'nın aleut adaları'ndaki limanı bombaladılar. bombalamadan sonra japon askerleri abd topraklarındaki yabancı güçler tarafından yapılan ilk işgale imza atarlar.

Adaların konumu.

japonlar; abd, alaska'yı 1867 yılında ruslardan satın aldığından beri abd'ye ait olan adaya askeri üsleri kurarlar. adanın sert hava koşullarından dolayı çok az bir stratejik önemi olsa da japonlar adayı tutarak olası abd işgalini engellemeyi planlıyorlardı.


amerikalılar, japon birliklerinin her ne kadar uzak ve çorak olsa bile herhangi bir abd toprağını ele geçirmesinden dolayı şok olurlar.

amerika önce adaya olan japon ikmalini keser. adada izole şekilde kalan japon ordusu için mayıs 1943'de 11.000 askerini bölgeye gönderir. amerikalılar operasyonun birkaç gün süreceğini tahmin eder. ama sert hava koşullarından dolayı iki haftayı bulur. kötü tasarlanmış askeri ekipmanlar nedeniyle abd ordusu, düşman ateşinden daha çok zayiat verir. tabii bu kayıplara japonların giderken bıraktığı bubi tuzakları da dahil.

Amerikan birlikleri, Mayıs 1943'te Attu'daki Jarmin Geçidi'nden malzeme taşıyor. Araçları adanın engebeli arazisinde hareket edemiyordu.

30 mayıs 1943'deki son japon saldırısı başarısız olur. abd ordusu 1000'e yakın kaybına karşılık 2000'den fazla japon askerini ölü ele geçirir. sonraki iki gün içinde abd kuvvetleri adayı güvenceye alır ve ikinci dünya savaşı'nın amerikan topraklarında geçen tek kara savaşı sona erer.