Abdullah Avcı, Trabzonspor'daki Son Sezonunda Neleri Doğru Yapamadı?

Trabzonspor'a 38 yıl sonra yeniden şampiyonluk getirerek tarihe geçen ancak sonraki ilk sezonundaki başarısız görüntünün ardından istifa ederek kulübe veda eden Abdullah Avcı neleri yanlış yaptı?
Abdullah Avcı, Trabzonspor'daki Son Sezonunda Neleri Doğru Yapamadı?


1. yapılan transferlerle oyun profilini değiştirmesi

bunun sinyali zaten nwakaeme'nin yerine hızlı oyunların kanat-forveti trezeguet'nin, sol beke setten ziyade kontralarda hücum katkısı veren eren elmalı'nın, önliberoya ise berat özdemir'in yerine daha mücadeleci ama topla ilişkisi daha düşük jean philippe gbamin'in transfer edilmesiyle verilmişti. sezon içinde ise bu değişim visca, hamsik, bu sezonun transferi olsa da pasör bir stoper olan bartra gibi geçen sezonki oyun düzenine uygun isimlerin sakatlıklar yüzünden doğru düzgün forma giyememesi ile de kökleşti. bu yüzden abdullah avcı çareyi iyiden iyiye bir geçiş takımı olmakta buldu.

ancak bu değişimin altını dolduracak bir fizik gelişim kaydettiremedi takıma. tempo, bazı maçların belli bölümleri haricinde, yine düşük kaldı. tempo arttırılan en önemli turda ise basel'e karşı ayaklar son kertede çalışacak dermanı bulamadı ve kaçan goller yüzünden konferans ligi'nden elenildi; ki bu da ilk maç sonunda korktuğum bir durumdu ve maalesef korkulan oldu.

görünen köy daha sezonun en başındaki süper kupa finalinden belliydi aslında ama sezonun devamında a.avcı bunun üstüne koyamadı.

2. taktik durgunluk

marek hamsik gibi abdullah avcı'nın oyun planını normalden çok daha iyi gösteren bir beynin yanı sıra özellikle marc bartra ve maxi gomez gibi transferlerin ardından avrupa sahnesi için heyecanlandıran bir kadro kalitesine ulaşılmışken, bu kaliteyi sahaya yansıtacak bir taktik evrim izleyemedik. yusuf yazıcı'yı alıp, cska moskova'da en önde false 9 oynayarak geçirdiği 6 ayı hiç izlememişçesine (ki a.avcı'nın geçen sezonki düzenine cuk oturabilirdi) yine eski yusuf gibi kullanmak, manolis siopis gibi bir dinamoyu yarım yamalak kullanıp / yedekleyecek aynı tarz bir eleman transfer etmemek, enis bardhi gibi ayakları çabuk ve görece kaliteli bir ofansif orta saha almışken yerine yine bal yapmayan arı abdülkadir ömür'de ısrar etmek...

yani abdullah avcı o eski kimliğinden uzaklaşmış, yenilik düşünmeyen, bu konuda yolun sonuna gelmiş bir görüntü verdi. futbolun güncel hızına karşı ilk duraksama, hatta belki de geriye gidiş öncesi ilk sinyal... bilmiyorum. hangisi olduğunu zaman gösterecek.

zira hangisi olduğunu anlayamayacağımız kadar kısa bir sürede gerçekleşti ayrılık. büyük ihtimal ahmet ağaoğlu'nun istifa edişi sebebiyle yönetim-takım birlikteliğinin artık bitmesi, yani proje devam edemeyeceği için a.avcı kalsaydı da bundan sonra yapacakları bence kısıtlı olacaktı.