Acil Durumlarda Hayatta Kalmamızı Sağlayacak Birtakım Bilgiler

Sözlük yazarı "ediposis"ten hem çok şaşırtan hem de çok işinize yarayacak bazı bilgiler.


-ormanda ya da dağda kaybolma durumunda yokuş aşağı yürümek, yardım bulma şansınızı artıracaktır.


-yerleşim yerleri genel olarak su kaynaklarının bulunduğu düzlüklerde yer aldığından, akan bir suyu takip ederek yokuş aşağı gitmeniz birilerini bulma şansınızı artırır.


-insan vücudunun sınırları "3 kuralı"na uyumludur. zor durumda kalan insanlar genel olarak 3 dakika havasız, sert hava koşullarında 3 saat korumasız, 3 gün susuz ve 3 hafta yiyecek olmadan dayanabilir. acil durumlarda bu süreler dolmadan ilgili ihtiyacınızı karşılamanız gerekir.


-su ihtiyacınızı karşılamak için kar yemeyin.vücudunuzun donmuş maddeyi suya çevirmek için ekstra enerji harcaması gerekeceğinden, susuzluk durumunda kar yemek başvuracağınız son çare olmalı.


-uçak kazalarının %80'i kalkıştaki ilk 3 dakikada ya da inişteki son 8 dakikada gerçekleşiyor.bu dakikalarda telefonunuzla uğraşmak yerine, çıkışların nerede olduğunu tespit ederek tetikte kalabilirsiniz. çıkışları önceden tespit etmek, acil durumlarda "nasıl olsa bir şey olmaz" hissinden daha kolay çıkmanızı sağlayacaktır.


-uçağınız suya zorunlu iniş yapmak durumunda kalırsa, can yeleğinizi uçağın içindeyken hemen şişirmeyin.uçağın içine su dolması durumunda şişmiş bir can yeleğiyle dışarı çıkmanız zor olacağından, önce en yakın çıkıştan dışarı yüzüp dışarı çıktığınızda can yeleğinizi şişirin.


-ocağın üstündeki tava alev alırsa, ocağı kapatın ve tavanın üstünü örtün.
alev alan tavaya kesinlikle su dökmeyin. su döktüğünüzde alevlerin daha da yükselmesine sebep olursunuz. hemen ocağı kapatın ve oksijeni kesmek için tavayı kapak ya da nemli havluyla örtün.


-ev yangınlarında ölümlerin çoğu yanıklardan değil, duman zehirlenmesinden gerçekleşiyor.
yangın durumunda yere yatarak duman solumaktan kaçının.


-topluluk içinde rahatsızlanmanız - yaralanmanız durumunda, bir kişiyi seçip ondan yardım isteyin. kalabalık yerlerde birisi yardıma ihtiyaç duyduğunda herkes başkasının nasıl olsa yardım edeceğini düşünür. hala konuşabilecek durumdaysanız, yardım istemek için bir kişiyi seçin ve o kişiden destek isteyin.


kaynak