After Life ve Ted Lasso Gibi Bir Dizi Arayanların Sevebileceği Bir Yapım: Shrinking

Jason Segel'ın yakın zamanda eşini kaybeden bir terapisti canlandırdığı ve Harrison Ford'la birlikte başrolünde yer aldığı yılın en güzel yapımlarından biri olan Apple TV+ dizisi Shrinking.
After Life ve Ted Lasso Gibi Bir Dizi Arayanların Sevebileceği Bir Yapım: Shrinking

ted lasso'nun yazarlarından bill lawrence, jason segel ve ted lasso'da roy kent karakteri ile tanıdığım brett goldstein tarafından yazılan shrinking dizisi; kısa süre önce karısını kaybetmiş bir terapistin kederinin üstesinden gelmeye başlaması ve ergenlik çağındaki kızıyla ilişkisini kurtarmaya çalışmasını anlatıyor. ayrıca hastalarına ne yapması gerektiğini söylemeyi de içeren, son derece etik dışı bir tedavi yöntemi gibi pek çok konu da işleniyor.

bu bir komedi dizisi ama aynı zamanda kederi çok olgun bir şekilde ele alıyor. konu itibarıyla after life'ı andırsa da bu yönüyle ted lasso'ya benziyor. çünkü o dizide de insanlar karmaşık duygularıyla sağlıklı bir şekilde başa çıkıyor.


shrinking ile ilgili sevdiğim şey genellikle acıyla yüzleşmesi ve onu aşmak için onu deneyimlemenin son derece sağlıklı olduğunu kabul etmesidir. ted lasso'da zaman zaman gördüğümüz bu yüzleşme bu dizinin geneline yayılmış. ted biraz daha iyimser düşünerek acıyla yüzleşmekten kaçıyor.

3 sezon planlanan dizinin ilk sezonu yas temalı olmasına rağmen dram ve komedi dozu iyi ayarlanmış.

dizide bir çok iyi ikili yazılmış o yüzden her sahnede zevk almak mümkün. harrison ford ile jessica williams ikilisine bayıldım özellikle. her sahneleri güldürüyor diyebilirim.


harrison ford'u ciddi rollerde görmeye alışmış gözüm ama karaktere acayip yakışmış. bi sahnede evlilikle ilgili yaptığı konuşmaya bayıldım.


dizinin eksik yanları var mı var tabi çokça klişe bir araya getirilmiş ama göze batmıyor bunlar. mesela:

- etrafındaki yetişkinlerden olgun bir genç (var)
- başlarda çok sert gözüken ama pamuk gibi bir kalbi olan ilerleyen bölümlerde yumuşayacak yaşlı karakter (var)
- ofiste enerjisi yüksek, eğlenceli siyahi kadın (var)
- cıvıklık derecesinde şımarık bir gay arkadaş (var) vs.


dizideki mizahın çoğu iğneleyici ama öyle ölçülü ve güzel ki asla kimsenin alay konusu olduğunu hissetmiyorsunuz.

kullanılan müzikler de gayet hoş youtube playlist, spotify link

özetle; türk dizilerindeki karamsarlığın, sürekli işlenen dram pornosunun aksine bünyeye bol bol pozitif basan gayet hoş, izlenesi bir dizi olmuş; after life ve ted lasso sevenlerin hoşuna gidecektir.

8.3/10