Agatha Christie 1926'da Neden Esrarengiz Bir Şekilde Kayıplara Karıştı?

Agatha Christie, 3 aralık 1926 tarihinde tam 10 günlüğüne ilginç bir şekilde kayıplara karıştı.
Agatha Christie 1926'da Neden Esrarengiz Bir Şekilde Kayıplara Karıştı?

3 aralık 1926 cuma günü saat 21.30'dan kısa bir süre sonra agatha christie koltuğundan kalktı ve berkshire'daki evinin merdivenlerini tırmandı. uyuyan yedi yaşındaki kızı rosalind'e iyi geceler öpücüğü verdi ve tekrar alt kata indi. sonra morris cowley'sine bindi ve gecenin karanlığına doğru yola çıktı.

onun ortadan kaybolması şimdiye kadar yapılmış en büyük insan avlarından birine yol açacaktı. agatha christie zaten ünlü bir yazardı ve davaya yüzlerce sivilin yanı sıra binden fazla polis de atanmıştı. arama çalışmalarına ilk kez uçaklar da katıldı. içişleri bakanı william joynson-hicks, polisi onu bulma konusunda daha hızlı ilerleme kaydetmeye çağırdı. britanya'nın en ünlü polisiye yazarlarından ikisi, sherlock holmes'un yazarı sir arthur conan doyle ve lord peter wimsey serisinin yazarı dorothy l. sayers araştırmaya dahil edildi. uzman bilgilerinin kayıp yazarın bulunmasına yardımcı olacağı umuldu. 


polisin arabayı bulması uzun sürmedi. guildford yakınlarındaki newlands corner'da dik bir yamaçta terk edilmiş halde bulundu. ancak agatha christie'den hiçbir iz yoktu ve onun bir kazaya karıştığına dair de bir kanıt yoktu. soruşturmaların ilk günü ikinci ve üçüncü günlere ilerlerken (ve ondan hâlâ bir iz yoktu) spekülasyonlar artmaya başladı. bazı gazeteciler romancının kasten kendini boğduğunu iddia etme cesaretini gösterdi. bazıları olayın bir tanıtım gösterisinden, yeni kitabını tanıtmak için akıllıca bir hileden başka bir şey olmadığını söyledi. diğerleri ise olayların çok daha kötü bir şekilde gelişeceğine işaret etti. 


aramanın ikinci haftasında haber tüm dünyaya yayıldı. hatta new york times'ın ön sayfasına bile çıktı. agatha christie'nin yeri ancak 14 aralık'ta, ortadan kaybolmasının üzerinden tam on bir gün geçtikten sonra bulunabildi. harrogate'te bir otelde güvende ve iyi durumda bulundu. agatha christie'nin evden ayrılarak londra'ya gittiği ve yolda arabasına çarptığı sonucuna vardılar. daha sonra harrogate'e giden bir trene binmişti. otelin banjo çalgıcılarından biri olan bob tappin tarafından tanındı ve polise haber verildi. agatha christie, hayatındaki kayıp on bir günden hiç bahsetmedi ve yıllar boyunca, 3 ila 14 aralık 1926 arasında gerçekte ne olduğuna dair pek çok spekülasyon yapıldı. 

kaynak