Ağız Şapırdatma Sesine Katlanamayanların Hastalığı: Misofonya

Sabah çalan alarma, ağız şapırdatmalarına hatta bebek ağlamalarına canınız sıkılıyorsa siz de bir Misofonya kurbanısınız demektir. 10 kişiden 2'sinde görülen bu seslere rahatsız olma durumu Misofonya hastalığı olarak açıklanıyor.
Ağız Şapırdatma Sesine Katlanamayanların Hastalığı: Misofonya

birinin yemek yerken ağzını şapırdatmasına sinir olma durumu imiş ve hastalık statüsüne giriyormuş

yemek yerkenki ses,sakız caklaması,nefes alma sesi,hatta öksürük ve hapşırık sesinden rahatsız olma durumu.

bir bakıma illet gibi.huzurlu bir aile yemeği düşünün,herkes masada.bu lanet dürtüyor ordan işte.birden normal giden konuşmada beliren ters cevaplar,derin derin nefes alma...kimse bilmiyor bu insan sesten mi rahatsız oluyor,n'oluyor!

ya da sınav sırasında,o sessizlikte birinin su çıkarıp içmesi,yutkunma sesi...işte bu bir anda misofonyiği rahatsız ediyor.

yemekte kulaklık takmak her ne kadar iyi bir çözüm gibi görünse de değil.herkes garipser bunu doğal olarak,neden mal takıyor şu kulaklığı diye.ben bir çözüm buldum ama*.yemek/kahvaltı sırasında televizyonu açık tutuyorum.kapatmak isteyen olursa da ben izliyorum falan diyorum.ohhh kafam rahat.isteyen çayını hüpletsin,isteyen şappıdı şıpıdı yesin.

hastalık olduğunu yeni öğrendim.merkezi sinir sistemindeki bir sorundan kaynaklanıyormuş,bir psikolojik sorun sayılıyormuş 0_o

http://www.haberturk.com/…ofonia-nedir-bilirmisiniz
http://www.newrepublic.com/…sounds-ruined-your-life

topluca yemek masasına oturamama, toplu tasıma araclarında sürekli kulaklık takma (müzikli ya da sessiz) , odayı paylaştıgınız eşiniz ya da kardeşiniz var ise onlardan önce uykuya dalmak için onlardan daha erken yatma sebebi olan hastalık. hastalığım.

aynı hastalığa sahip olmayanların "sana ne be benim sakızımdan , gıcık" diye çemkirmesine sebep olur ayrıca.


(bkz:ölüyorum anlasana)