Akıllarda Tek Soru: Türkiye Euro 2020'de Gruptan Nasıl Çıkar?

Maalesef Euro 2020'de bugünkü Galler (16 Haziran 2021) maçından da mağlup ayrılarak işi -klasik bir şekilde- zora soktuk. Peki Türkiye A Milli Futbol Takımı ne yapmalı ki gruptan çıkabilsin? Var mı böyle bir ihtimal?
Akıllarda Tek Soru: Türkiye Euro 2020'de Gruptan Nasıl Çıkar?

1. italya bugün isviçre'yi yenmeli. (16 haziran / tsi 22:00)

Güncelleme (17.06.2021): İtalya, 16 Haziran akşamı İsviçre'yi 3-0 mağlup etti.

2. 20 haziran'da bizim isviçre'yi yenmemiz ve mümkün olduğunca fazla farkla yenmemiz gerekli.

3. diğer 5 grubun üçüncülerinin gruplarını 3 puanın altında bitirmeleri gerek.

4. diğer 5 grubun ilk 2 sıradaki takımları, 3. ve 4. sırada kalan takımları olabildiğince kevgire çevirmesi gerek.

örneğin, b grubu bizim için çok kötü bir örnek çünkü şu an 3 puanlı 3 takım var. ama slovakya sürpriz bir 3 puan aldı polonya'ya karşı. isveç ve ispanya karşısında farklı mağlubiyetler alırsa, polonya da kalan 2 maçından galibiyet çıkaramazsa o grubun üçüncüsü slovakya olur ve bizimle puanı aynı olur. bizim -5, onların +1 averajı son maçlar tamamlanınca bizim lehimize sonuçlanırsa önlerine geçmiş oluruz.

yani ölme eşeğim ölme... yani imkansız. yani zaten isviçre bizi yenmesi yüksek ihtimal.

özet niyetine bir daha tekrarlayalım

toplamda 6 grup var, bu 6 grubun 4 tanesinin üçüncüsü üst tura çıkıyor, bir başka deyişle en kötü iki üçüncü eleniyor sadece. bu yüzden önce isviçre'nin italya'yı yenmemesi, senin de isviçre'yi yenip üçüncü olman gerekiyor, sonrasında ise senden daha kötü durumda iki üçüncü bulman lazım ki üst tura çıkasın.

averajın -5, grubu tamamlayabileceğin maksimum puan 3, belki şansın yaver gitse de bir tane üçüncü 2 puanla bitirse turnuvayı ve onu elemiş olsan geri kalan beş üçüncüden 1 tanesini averajda alta alman gerekiyor. bunun da iki yolu var, ya son iki maçta bu üç puanlı üçüncülerden birini hacamat edip -4 averajın altına yollayacaklar, ya da sen son maçta isviçre'yi en az 2-3 farkla yenip averajı düzelteceksin.

yani adam olsan hala çıkarsın aslında bu gruptan da bırak farkla yenmeyi son maçta ikincilik için mücadele edecek isviçre'ye yenilmeyeceğinin bile garantisi yok.