Ömer Üründül'ün Türkiye'deki En Kıskanılacak İnsanlardan Biri Olduğu Hakikati

73 yaşındaki futbol spikeri Ömer Üründül'e bir de bu açıdan bakın.
Ömer Üründül'ün Türkiye'deki En Kıskanılacak İnsanlardan Biri Olduğu Hakikati

ömer üründül bugün (07.11.2023) yine maç yorumluyor. buraya gelecek yazılar 3 aşağı 5 yukarı belli. vay "şunu dedi, vay bunu dedi... artık hayatımızdan çık dede" falan. ahahah çok orijinalsiniz, aferim.

ben size farklı bir şeyden bahsedeceğim. dinleyin de öğrenin! kendisi şu hayatta en çok özendiğim insanlardan biridir. samimi söylüyorum bunu. komiklik falan yapmıyorum. çok ciddiyim.

peki neden?

çünkü çok az insanda bir arada bulunan 2 özelliğe sahip.

birinci özellik: zenginlik.
ikinci özellik: bu zenginliği nasıl harcayacağı konusunda zevk sahibi olmak.

kısacası para harcamayı biliyor. hatta parayı bu kadar tatlı harcayan adam görmedim diyebilirim.

ilk önce üründül'ü tanıyalım:

az önce merak edip baktım: 73 yaşında reis.

kendisi hem ytong'un hem burger king'in türkiye distribütörü ortağı. iki mükemmel ve kendi kendine işleyebilen sektöre yatırım yapmış: yeme içme ve inşaat malzemeleri.

acun gibi gelecek sene ne yapsak da izleyicileri tv'ye çeksek derdi yok, müteahhitler gibi ihalelerle işi yok, çoğu zengin iş adamı gibi siyasetçilerle işi yok, çevre yapma gibi bir derdi yok. yatırım yaptığı iki sektör de bu ülkede ekonomik krizde çökecek en son iki sektör. kısacası bu ülkede bu sektörde iş yapmak isteyen herkesin afedersiniz zike zike para ödeyeceği iki sektör.

gelelim para ve zevk kısmına. belli ki en büyük tutkusu futbol. stadyuma gitmek, o heyecanı canlı olarak yaşamak, atmosferi yaşamak. bir çeşit emeklilik hayatı yaşıyor ve bunu gayet de kendi tutkuları peşinde yapıyor. mal gibi evinde oturmuyor. parasını gold digger saçma salak karılara yedirmiyor (belki de yediriyordur ama yediriyorsan da böyle yedir, reklam olma). parasını harcarken aptal saptal işler yapıp salak gibi kimsenin gözüne batmıyor.

tutkusu ne? futbol. atlıyor uçağa, gidiyor ispanyaya real maçı seyrediyor, dönüyor atlıyor hop ingiltere, orada da bir man city maçı patlatıyor, paris'e gidiyor, psg maçına giriyor locada şarabını içerken mbappe izliyor.

bir işle bu kadar ilgiliyseniz bu ilginizi de paylaşmak istersiniz. ne bileyim single malt viskicilerdensinizdir mesela, bu alanda birilerine bu deneyimi aktarmak, bu konu hakkında fikri sorulan adam olmak istersiniz. bu adam o ihtiyacını da gideriyor: acun arıyor "abi almanyada dortmund maçı var, yorumlamak ister misin?" diyor. e olur diyor atlıyor jetine hop dortmund'da spikerin yanında oturuyor, hem en büyük tutkusunu gerçekleştiriyor, hem de tv'de yorumlayarak en sevdiği konu hakkında tv'de konuşuyor.

aranızda bu adamı yorumcu sanan, bundan para kazandığını sanan gerizekalılar var farkındayım. la ne yorumcusu, ne para kazanması? yorum yaptığı maçların yayınlandığı kanalların sahipleri kadar zengin neredeyse bu adam. götü boklu yorumcu parasına mı kaldı? "güzel bi maç ayarla da bahane olsun bana da gideyim izleyeyim acun" diyordur muhtemelen. atlayıp gidiyordur jete, kabine oturup çayını sigarasını içerken keyifli keyifli maç yorumluyordur. hatta bir çok kanal yöneticisinin "şimdi yorumcunun gittisi geldisi orada kalması ile uğraşmayalım, ömer abi zaten oralardadır arasak gelir anlatır bir iki bir şey" kafasıyla adamı aradığına da eminim.

ha benim tutkum bu kadar futbol olur muydu bilmiyorum ama salt futbol da değildir sanırım tutkusu. bir nevi dünya gezintisi için bahane gibi futbol. zengin olsam en olmak istediğim zengin şekli bu adamın şekli. bir kere mi geldik bu dünyaya diyip, kimseye de para pul yedirmeden, en büyük hobisine para harcayarak dünyaları geziyor. girmediği stadyum, çıkmadığı şehir, canlı izlemediği kalburüstü takım kalmamıştır muhtemelen. bizim işten güçten televizyondan bile denk gelemediğimiz ve anca sonrasında youtube'da falan izleyebildiğimiz sayısız mucizevi futbol olayına canlı tanık olmuştur. parasını tutkusuna harcıyor, bunu yaparken kimseyi irrite de etmiyor, saçma salak işlere girmiyor, herkesin saygı duyduğu bir iş adamı olarak hayatına devam ediyor.

73 yaşındayım. zenginim. bundan daha güzel bir emeklilik hayatı düşünemiyorum. samimi söylüyorum düşünemiyorum. aklınıza kim gelirse düşünün. ne bileyim rahmi koç bundan daha mı mutludur? hiç sanmıyorum. şahenk bundan daha mı mutludur? malum 5 müteahhit tayfanın sahipleri bu adamdan daha mı mutludur? kimdir abi bu adamdan daha kaliteli yaşayan 20 yıldır?

kimseye eyvallahı yok, olabilecek en iyi 73 yaşı yaşıyor. bu nasıl bir vizyon, bu nasıl bir hayatı yaşamayı bilmektir. nice sağlıklı yıllara reis. gerçekten en büyük idolümsün.