Yeni ve Enteresan Bir Futbol İcadı: Barajın Altına Sereserpe Uzanan Futbolcu

Bazı maçlarda denk geldiğiniz barajın altına yatan topçu olayı nereden geliyor? Kısaca özetleyelim.
Yeni ve Enteresan Bir Futbol İcadı: Barajın Altına Sereserpe Uzanan Futbolcu

draught excluder

'draught excluder' için tam türkçe tercüme muhtemelen 'cereyan kesici' olabilir... açık anlatımıyla izah etmek gerekirse, soğuk hava cereyanını önlemek için kapı altlarına (eşik boşluklarına) konan önleyici materyal şeklinde tarif edilebilir.


barajın arkasında yerde yatan futbolcu ile bunun ne alakası var derseniz

2017 yılında iki ingiliz futbol takımı, lig maçında karşı karşıya gelir: brighton&hove albion ve liverpool... maç, farklı skorla liverpool'un galibiyetiyle sona erer ama yedikleri goller arasında, brighton'ın teknik direktörü chris hughton'ı deyim yerindeyse çileden çıkartan, dördüncü goldür: liverpool'un brezilyalı ünlü oyuncusu philippe coutinho, frikik atışını sert şekilde kullanır, yerden çakar kaleye doğru ve barajdaki tüm futbolcular aynı anda zıpladıkları için gol kaçınılmaz olur... chris hughton'ın, bu kötü tecrübeyi bir daha yaşamamak adına sonrasında icat edeceği çözüm, barajın arkasına bir futbolcuyu yatırmaktır...

bu metod zamanla giderek yaygınlaştığında, baraj gerisine yatan futbolculara, kapı eşiklerine konan cereyan kesici (rüzgar stoperi) anlamında draught excluder denmeye başlanır.


linklerden faydalanmamış olmakla birlikte, icadın orijinini teyid amaçlı olarak dikkatinize aşağıda not ediyorum:
draught excluder
draught excluder short story