Akıllı (Smart) TV Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 2 Özellik: Tepki Süresi ve Bölgesel Karartma

Akıllı TV (Smart TV) alırken markasına ve modeline bakmak yeterli olmayabiliyor. İşte size bu konuda nokta atışı bir tüyo.
Akıllı (Smart) TV Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 2 Özellik: Tepki Süresi ve Bölgesel Karartma
iStock

giriş seviyesinde yenileme hızı 60 hz. civarında bir smart tv alacaksanız eğer, bakmanız gereken ilk maddelerden biri kesinlikle response time (hareketli sahnelerdeki tepki süresi) olmalı.

şimdi ben şubat 2022'de 11.000 tl'ye annem-babam için samsung 55au8000 model tv'yi aldım. televizyon giriş seviyesi için gayet güzel, hoş ama bir nokta özellikle dikkatimi çekti. aksiyon filmlerinde veya ani hareketin olduğu sahnelerde, hareketin görüntüsü bulanıklaşıyor (blurry). canlı futbol maçı açıyorum, top akıcı bir şekilde akmıyor. basketbolda gene idare eder. işin ilginci arkadaşımın 2 yıl önce aldığı samsung giriş seviyesi modelin (şimdi tam hatırlamıyorum, sorup sonra yazarım buraya) tepki süresi bizimkinden çok daha iyi. ondayken bol bol futbol maçı izlediğim için çok net hatırlıyorum çünkü. hatta tv incelemelerini başarılı bulduğum rtings sitesinde arkadaşın samsung tv'si hakkında genel izlenim bölümünde, "çok iyi tepki süresi" gibi bir ibare yer alıyor. böyle iş mi olur samsung, model upgrade oluyor ama belki de en önemli özelliklerden birini geriye götürüyorsunuz.

bakın ratings.com'da benim aldığım tv için aynen şu cümleyi kullanmışlar:

"slow response time that makes motion look blurry."
"hareketin bulanık görünmesini sağlayan yavaş tepki süresi."

eksi olarak bir de dikkat edin şöyle bir ibare yer alıyor... şimdi önemli gördüğüm 2. bir maddeye geçiyoruz:

"lacks a local dimming feature."
"bölgesel karartma özelliğinden yoksundur."

şimdi nedir bu local dimming (bölgesel karartma)? 

tv'de local dimming özelliği olmasına dikkat edin mesela bu fonksiyon giriş seviyesi üstü tv'lerde var nedir bu? yerel aydınlatma. bu özelliğin olduğu tv'lerde 50 farklı aydınlatma noktası oluyor bu o anda ekranda çıkan renklere göre kendini revize ediyor. beşiktaş sahaya çıktı arkada saha tam yeşil, forma tam siyah gözükmeli bu özellik olmazsa forma parlama yapabilir. fenerbahçe çıktı formada sarı ile lacivert ayrı ayrı o renklere göre ışık verecek ama arkada soyunma odasının siyah duvarı tam siyah gözükecek. bu özellik giriş seviyesi üstü tv'lerde 50 nokta üst segmentlerde yüzlerce oluyor. dolayısıyla size çok daha kaliteli bir görüntü çıkıyor. mesela karanlık bir sahnede altyazı evin içine nur inmiş gibi ışık doldurmaz bu özellik sayesinde.

dolayısıyla ileride kendime bir smart tv aldığımda yukarıdaki bu 2 madde aklımda olacak

muhtemelen, oled tv'ler piksel/ekran yanması riski barındırdığı ve çok pahalı olduğu için kaliteli bir qled tv alırım gibi görünüyor. 120 hz, local dimming özellikli, va panelli bir samsung yakın duruyor şimdilik.