Akıllı Telefon Tutmaktan Serçe Parmakta Oluşan Şekil Bozukluğu: Smartphone Pinky

Cep telefonuyla uzun süre haşır neşir olduktan sonra serçe parmağınızda hiç ağrı hissettiniz mi? Ya da serçe parmağınızda bir şekil bozukluğu fark ettiniz mi? Smartphone Pinky kavramı ile tanışın.
Akıllı Telefon Tutmaktan Serçe Parmakta Oluşan Şekil Bozukluğu: Smartphone Pinky

smartphone pinky, akıllı telefonların ve gelişen teknolojinin insanlığı karşı karşıya bıraktığı parmak deformitesi*. saatlerce elden bırakılmayan telefon eğer serçe parmağa yanlış bir baskı yapacak şekilde tutulacak olursa bu deformite oluşabilir. (*deformite: kemiklerde meydana gelen eğilme ve şekil bozuklukları.)


telefonu yanlış bir şekilde tutmak serçe parmakta ağrıya da sebep olabilir. bazı serçe parmak ağrıların sebebi telefon ağırlığından kaynaklıdır ve sonrasında geçer ancak uzun süreli yanlış tutuş serçe parmağı yamultabilir. hiç durmadan kullanıyor olsak da her zaman elimizde tutmak zorunda değiliz akıllı telefonlarımızı.


şunu söylemekte de fayda var. telefonu uzun süre kullanmak katiyetle bu deformiteye yol açar demek anlamsız olur çünkü uzun süre kullanmanın yanında başka bir tetikleyici etmen bulunuyormuş genelde. bunlardan en göze batanı telefonu yanlış tutmak. akıllı telefonların kullanımının artıyor olması duruş bozukluklarında artışa sebep olduğu gibi parmak ve el deformitelerinde de artışa sebep olacağı ortada. 

şu anda etrafta duruşları yaşlıları andıran gençleri nasıl görüyorsak serçe parmağı yamulmuş yaşlılar da gelecekte bu kadar sık görülebilir. teknolojinin getirdiği faydaların yanında birçok zararının bulunuyor olması bana hep ironik gelmiştir.

daha fazla bilgi için: dailymailwisediaries.com