Bir Ara Akıllı Telefon İşinin Ana Aktörlerinden Olan Blackberry Piyasadan Nasıl Silindi?

iPhone'lar ve Android cihazların piyasaya bu kadar hakim olmadığı dönemlerde bir Blackberry gerçeği vardı. Zaman içinde ise silinip gitti. Peki ne oldu Blackberry'e?
Bir Ara Akıllı Telefon İşinin Ana Aktörlerinden Olan Blackberry Piyasadan Nasıl Silindi?

blackberry'nin olayı, bbm (blackberry messenger) adını verdiği kendi mesajlaşma uygulamasıydı. bu uygulama ile gönderilen mesajlar şifrelenip, blackberry sunucularından geçmekteydi. mesajlar şifreli olduğundan özellikle şirket çalışanları blackberry kullanıyordu o dönem.


şirket, altın çağını 2008-2011 arası yaşadı. türkiye'de özellikle o tarihlerde dizilerde hep blackberry telefonlar gösterildi, hatırlarsınız. blackberry'nin tutmasındaki en büyük sebeplerden biri, o dönemki android, iphone 3g ve 3gs'in klavyeleri şimdiki kadar zeki olmamasıydı. kelime tahmini yapamıyorlardı. blackberry'lerdeki fiziksel klavye ile çat çat yazabiliyorduk. 


sonradan iphone 4 çıktı, android kendini geliştirdi, insanlar, blackberry kullanım oranı da düşmeye başladı. zira insanlar ufak ekranlı, dokunmatik olmayan telefonlardan bıkmıştı; iphone ve android gibi daha kullanıcı dostu arayüze sahip olan, yenilikçi cihazlara yöneldi insanlar. ayrıca blackberry'nin işletim sistemi aşırı yavaştı. telefonu kapatıp açmak rahat 5 dakika falan sürüyordu. uygulama çeşitliliği de android ve apple'a göre epey azdı.


millet iphone ve android'e kaçınca bunlar sıfırdan bb os 10 isimli bir işletim sistemi yazdılar. bu işletim sistemi android uygulamalarını çalıştırabilen, stabil bir sistemdi. ancak hem kaçan müşteriler, hem de büyük firmaların mağazaya uygulamalarını getirmemesi yüzünden o da tutmadı. en sonunda mobil kısmını çinli bir firmaya sattılar. blackberry ayrıca bazı yönetimsel ve mali sorunlarla da uğraştı. şirket, inovasyonlarını sekteye uğratan çeşitli liderlik değişiklikleri ve yeniden yapılanma çabalarından geçti. 


özet olarak; yoğun rekabet, teknoloji ve pazar değişiklikleri ve dahili zorlukların birleşimi, blackberry'nin akıllı telefon pazarındaki düşüşüne katkıda bulundu.