Akıllı Telefon Uygulamaları Sayesinde Yapılan Buluşmalara Verilen Ad: Mobile Dating

Akıllı telefonların hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmesiyle birlikte ilişki mevzularının da teknolojiye göre evrilmesi kaçınılmaz oldu. Bu evrimin en yaygın sonuçlarından biri ise "Mobile Dating".
Akıllı Telefon Uygulamaları Sayesinde Yapılan Buluşmalara Verilen Ad: Mobile Dating
iStock


mobile dating; akıllı telefonlara kurulan uygulamalar ile yapılan seks, arkadaşlık veya romantik ilişki için buluşmaya verilen ad. 

online dating kavramının mobil devrim sonrası aldığı hal. en önemli özelliği konum bazlı aramaya izin vermesi. böylece herhangi bir yerdeyken etrafınızdaki insanları size yakınlıklarıyla sıralayabiliyor. bu da tabii daha kolay ve hızlı eşleşme sağlıyor. fakat kolay ve hızlı eşleşmenin uzun süreli beraberliklere darbe vurduğu ve insanların birbirlerini daha kolay tüketebildikleri bir ortam yarattığı eleştirisi de var.


mobile dating uygulamaları, sosyal çevrenizden tanışıp eşleşmeye göre daha fazla avantaj sunuyor zira uygulamalardaki herkesin baştan eşleşmeye açık olduğu bilgisi, sevgilisi olan ve partner aramayan kişilere asılmanız olasılığını engelliyor. ayrıca uygulamadaki profil bilgilerinden, ilgilendiğiniz kişinin tam olarak ne aradığı, nelerden hoşlandığı gibi bilgilerin de olması, sizin hedeflediğiniz bir eşleşmeye uygun olup olmadığının bilgisini de sormadan öğrenmenizi sağlıyor. bu nedenle ne aradığını iyi açıklamış profiller ile daha hızlı ve yerinde eşleşmeler sağlamak mümkün. ayrıca sosyal ortamlarda birebir konuşmanın getirdiği utangaçlık duygusu uygulamalarda çok daha az ortaya çıkmakta.

tabii bu konunun dezavantajları da var. kişilerin kimliklerini olduklarından farklı göstermeleri, sosyal çevrenizden tanımadığınız biri ile eşleşmenizden dolayı tanımadığınız kişilerin başınıza iş açma potansiyeli, siber zorbalık kapsamında karşılaşabileceğiniz aşağılanma veya cinsel istismar durumları sayılabilir.


şu sıralar en revaçta olan uygulama tinder fakat farklı konseptlerde eşleşme sağlayan uygulamalar da büyüyor. happn gibi gün içinde geçtiğiniz yollardan sizi takip ederek başkalarıyla eşleştiren, 3nder gibi üçlü eşleşme yapabilmenizi sağlayan bir uygulama gibi.

yine bir vice videosunda geçen bilgiye göre, erkeklerin kabul ettiği kadınların oranı son derece stabil ve tahmin edilebilirken, kadınların seçimlerinde hangi erkeğe onay verip hangisine vermeyeceği hiç tahmin edilebilir değil.

Söz konusu Vice videosu.