Boşanma Oranlarının Artmasının ve Evlenenlerin Sayısının Azalmasının Nedenleri

Son dönemde boşanma oranlarındaki artış ve evliliğe olan ilgideki azalma dikkat çekici. Bu konu araştırmaların da konusu olmuş durumda.
Boşanma Oranlarının Artmasının ve Evlenenlerin Sayısının Azalmasının Nedenleri

boşanma davalarını açanların kadınlar olduğu düşünülürse hangi tarafın yorumlanması gerektiği açıktır. tek problem boşanmaların artması değil, evliliklerde de ciddi azalma mevcut.

çalışmalara göre kadınlar şöyle bildirmişler: duygusal tatminsizlik, finanslar nedenler ve ilgi görememe vs.

özetle, erkeklerden memnun değiller. bu durumda sorunun ne olduğuna sosyolojik açıdan da bakmak gerekiyor. örneğin geçmişte kadınların evlenme nedenlerinin başında daha rahat bir yaşama kavuşmak, aile evinden kurtulmak, statü sahibi olmak vardı. günümüzde kadınların da eğitim seviyesi ve statüsü arttığı için haliyle bu sorun olmaktan çıktı.

yine geçmişte özgürce seks yapamayan kadın ona da rahatlıkla ulaşabiliyor. bu durumda erkekle evlenmesi için çocuk istemesi gerekir. son yıllarda bunu da tersi özendirilmeye başlandı. bekar-anne oranları avrupa'da ciddi oranlara çıkmış durumda. yani baya baya annenin tek başına çocuğunu yetiştirmesi popülerleşti.

bütün türlerde kadınlar kendi seviyesinin üzerinde erkekleri tercih eder. son senelerde yapılan çalışmalara göre kadın ve erkek arasındaki statü farkının ciddi şekilde azaldığı saptanmış [ref]. yani kadınlar, statüleri arttıkça alt statüye bakmıyorlar, daha da yukarıdaki erkekleri hedefliyorlar ama ona da ulaşamıyorlar çünkü %5'lik dilimde olan bir erkeğin de temel misyonu evlenmek değil ve tam tersine olabildiği kadar genç ve güzel kadınları tercih ediyor (ilgili podcast). yani %5 içinde bulunan kariyer sahibi muhtemelen 35+ yaşında yakışıklı bir erkek kendi yaşıtı bir kadını tercih etmeyecektir ki çalışmalar da bize bunu gösteriyor [ref]. evet, belki opsiyonsuz erkekler her şeye razı olabilir ama üst kesimdeyseniz buna razı olmazsınız. bu durumda kadınların elinde kendi statülerine çok yakın erkekler kalıyor. bu da boşanma oranlarının artmasını, evliliklerinse azalmasını açıklıyor:

1) kadınlar kendi seviyelerinde erkeklere pek de arzu duymaz. başta hoşlarına gitse de ilişkileri eşit partnerlik nedeniyle bozulur çünkü kadında zamanla arzu azalır. üstte "duygusal tatminsizlik" demiştik. kadınlar bir aşamada vazgeçerek boşanırlar. 

2) erkekler de günümüzde maalesef maskülenitenin kötü olarak tanımlanması nedeniyle sorumluluk almamayı tercih etmeye başladı. bu da yine kadının soğumasına, arzusunun sönmesine neden olur.

3) olayı geleneksel-hipergami üzerinden sadece statü ile değerlendirmek de yanlış diyebiliriz çünkü 1900'lerde yaşamıyoruz, burada arzuya neden olan tip, iletişim vs de önemli bir konu ve kadınların tinder istatistiklerine erkeklerin %4.5'ini sağa attıklarını düşünecek olursak çoğu erkeğe çekilmediklerini söyleyebiliriz. özetle statü sahibi erkeği bulsalar da ondan hoşlanmamaları da bir başka neden diyebiliriz.

genel olarak durumu böyle özetleyebiliriz.