Aktarmalı Uçuş Yaparken Aktarma Ülkesinde Gezmek Mümkün mü?

Aktarmalı uçuş yaparken, arada yeterli süreniz varsa aktarma ülkesindeki havaalanından çıkıp gezmek mümkün mü? Bunu yapan Sözlük yazarlarından dinleyelim.
Aktarmalı Uçuş Yaparken Aktarma Ülkesinde Gezmek Mümkün mü?
iStock

aktarmalı uçuş, uzun bekleme sürelerine sahip uçuşların da olduğu bir ulaşım türüdür.

örneğin 10 saatten fazla bekleme süresi olan uçuşlarda (eğer vize sorunumuz yoksa - o ülke tc vatandaşı için vize gerektirmeyen bir ülke ise veya vizemiz zaten o ülkeyi kapsıyorsa) havaalanından dışarı çıkılıp çıkılamadığını merak ediyor olabilirsiniz.

eğer vize sorunu yoksa havaalanından çıkabiliyorsunuz ama sakın transit kısma geçmeyin. yoksa yine duty free olan yere çıkıyorsunuz. sanki o ülkeye gelmişsiniz gibi davranmak yeterli. bir de eğer o ülke için bir kağıt dolduruluyorsa bunu doldurmayı reddedin. çünkü o kağıt 1 gece kaldığınızda doldurulması gerekiyor ama siz sadece birkaç saat gezeceksiniz. ha eğer doldurursanız da geldiğiniz gün ayrıldığınız günü aynı yazabilirsiniz tabii, bu da bir alternatif. olay aslında tamamen pasaport memurunun yetkisinde. ben örneği rusya için veriyorum. transit geçişiniz moskova'dan ise o kağıdı doldurmadan ben sizin ülkenizi gezip bu akşam başka uçuşla başka ülkeye geçeceğim diyin. bilet sorarlarsa daha almadım ülkenizi azıcık gezeyim alırım deyin (aslında ben transit yolcuyum, tabii ki biletim var ama onu gösterirsem beni hemen transit bölümüne göndermeye çalıştılar, ben de başka memurdan bu şekilde denedim.) ve sonuçta transit uçuşumu beklerken o ülkeyi de gezdim hem de valizlerim otomatik olarak diğer uçuşa aktarılarak. sonra geldiğinizde ise nerede size doldurttuğumuz kağıt derlerse (ki bana dediler tabii ki) siz yine ben transit yolcuyum bak bu da boarding pass'im diyin pişkin pişkin... sorun çıkmıyor.

Bunu sık sık yapan bir yazara kulak verelim

aktarmalı uçuş, çok sevdiğim bir uçuş türü. özellikle yeşil pasaport sahiplerine şiddetle önerilir. hatta ben artık özellikle aktarma süresi en uzun olan uçuşları tercih ediyorum ki aktarma yaptığım ülkeyi de gezebileyim. ancak tabii, dediğim gibi ya vize sorununuz olmayacak ya da yeşil pasaport olacak. schengen vizesi alanlar da dönüş uçuşlarında ekstra bir schengen üyesi ülke daha görebilir. bu uzun aktarma süresinde ekstra bir ülkeyi hem de eliniz kolunuz boşken (valizlerin otomatik olarak aktarıldığı firmalarla uçtuğunuzu kastediyorum, ryain air falan gibilerini dikkate almıyorum) gezmek o kadar keyifli ki. kös kös havalimanında bekleyeceksiniz de ne olacak? ayrıca direkt uçuşlar daha pahalı. hatta aktarma süresi uzadıkça fiyat da azalabiliyor. bence yapabiliyorsanız kesin yapın.