Lufthansa'nın Ucuza Uçmak İçin Aktarma Yapan (Skiplagged) Yolcuyu Dava Etmesi

Hava yolu şirketi Lufthansa, aktarma bilet satın alıp sonradan bu aktarmaya devam etmeyerek kâr eden bir müşterisine dava açmış. Skiplagged adı verilen bu ucuza bilet hilesinin bir internet sitesi dahi var.
Lufthansa'nın Ucuza Uçmak İçin Aktarma Yapan (Skiplagged) Yolcuyu Dava Etmesi

olay şöyle gerçekleşiyor efendim; 

dava edilen yolcu, 2016 nisan'ında seattle'dan oslo'ya frankfurt aktarmalı bir bilet alıyor. yolcu, frankfurt'a vardığında oslo'ya giden uçağa binmek yerine berlin'e gidiyor ayrıca satın aldığı biletle. olay da burada kopuyor işte. lufthansa diyor ki; yolcu çakallık yapmayıp direkt frankfurt bileti alsaydı 2,769 euro ödeyecekti 657 euro'luk aktarmalı oslo bileti yerine. ayrıca adam berlin'e gitmiş, oslo'yla alakası yokmuş; sistemi kötüye kullanmış işte diye de çemkiriyor yani. bu yüzden de aradaki 2,112 euro'yu faiziyle birlikte yolcudan almak için dava açıyorlar adama. 

havayolu firmalarının rekabetin yoğun olduğu yerlerdeki fiyat kırma politikası buna sebep oluyor sanırım ama bundan faydalanan yolcuyu suçlamak da enteresanmış gerçekten. açılan dava yolcu lehine sonuçlansa da karara itiraz hakkı bulunmaktaymış hala lufthansa'nın.

yolcuların bu yolla aktarmalı ucuz bilet alıp aktarma sonrasına devam etmemesi olayına skiplagging ya da skiplagged deniyormuş. ispanya yüksek mahkemesi de yolcuların buna hakkı olduğu yönünde bir karar vermiş geçen sene. aslında koca havayolu firmasının "lan bu yolcu aktarmaya gelmedi, ne yaptı acaba amk" deyip yolcu hakkında data toplaması ne kadar yasaldır onu araştırmalı bence.

kaynak: rt.com

Skiplagged nedir?

22 yaşındaki aktarer zaman tarafından geliştirilen; direkt olarak gideceğiniz şehre değil, varış noktası daha az talep gören bir şehir olan ve gideceğiniz şehirden aktarma yapan bir uçuş arayan bir site. aynı zamanda bu yöntemin de adı olmuş durumda. (skiplagging/skiplagged)

tek şartı bagajınızın olmaması gerekiyor. gideceğiz şehirde inip diğer uçuşlara binmiyorsunuz. bagajınız olursa transfer edileceği için bu yöntem işe yaramıyor. yöntem her zaman olmasa da sıklıkla daha ucuz bilet buluyor. tabii united airlines tarafından "maddi kayba neden olduğu" gerekçesi ile dava edilmiş ancak sitenin kurucusu her şeyin yasal olduğunu ve siteden gelir elde etmediği için rahat olduğunu söylüyor.

web sitesiskiplagged.com/

United Airlines Rezaletiyle Gündeme Gelen ''Overbooking'' Meselesi Tam Olarak Nedir?

Yurt Dışı Gidiş - Dönüş Uçak Biletleri, Tek Yön Biletlere Göre Neden Daha Ucuz?