Aktris Lee Fierro'nun Jaws Filminden Yıllar Sonra Yaşadığı İlginç Tesadüf

Geçtiğimiz aylarda Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden aktrisin, Jaws filminde canlandırdığı role ilişkin tatlı bir tesadüf.
Aktris Lee Fierro'nun Jaws Filminden Yıllar Sonra Yaşadığı İlginç Tesadüf

tam adı elisabeth lee fierro, amerikalı oyuncu ve yerel tiyatro eğitmeni. ama özellikle yaşı benim gibi hayli geçkin sinema izleyicilerinin hafızalarına yeni ölen oğlunun yasını tutan ‘mrs.kintner’ rolünde, polis şefine attığı ünlü ve unutulmaz tokat sahnesindeki resmen rol çalan oyunculuğu ile kazınmış olan aktristir. filmin adını telaffuz etsem sekans hemen hatırlanacaktır elbette ama az tanınan ve aslında yalnızca bahsi geçen filmdeki ve devam filmlerinden birindeki kısacık rolleriyle sinema kariyerini, başladığı gibi sonlandırmış olan bu kadın oyuncunun bir de küçük ama ilginç anısı var gerçek hayata dair, filmden önce bahsedilmesi gereken.

lee fierro, filmin çekimlerinden onlarca yıl sonra bir gün bir balık restoranına gider bir arkadaşıyla. garson menüyü getirdiğinde fierro, menüdeki ‘alex kintner burger’ isimli balık burgeri fark eder ve kendini tutamayarak garsona döner ve ‘ben filmde alex kintner’ın annesini oynamıştım’ der.


durumun farkına varan restoranın sahibi jeffrey voorhees derhal kadının masasına gelir ve aralarında şu diyalog geçer:

jv – “bilmem reenkarnasyona inanır mısınız ama ben yıllar önce öldüğümü çok iyi biliyorum ve siz geçmiş hayatımdaki anneme çok benziyorsunuz...”
lf – “aman tanrım ben yıllar evvel oğlumu okyanusta kaybettim...”

filmin çekimlerinden o güne dek hiç görüşmemiş olan ikili birbirlerini hatırlar ve kahkahalarla gülmeye başlarlar. lee fierro, oğlunu bir köpekbalığının saldırısında kaybetmiş olan kurgu anne karakter mrs.kintner ve jeffrey voorhes de filmde 1 dakikadan az gözüken ve köpekbalığının ikinci kurbanı olan oğul karakter alex kintner’dır:


ve film de elbette serinin ilk filmi olmakla birlikte bir steven spielberg klasiğine dönüşmüş olan ünlü jaws:


lee fierro’nun ünlü tokadına gelirsek... sahne tam 17 kez tekrarlanmış. bu da roy scheider’ın, fierro’dan tam 17 kez tokat yediği anlamına geliyor. 17 tokadın 17’si de gerçek bu arada ve hatta çekimlerin birinde roy scheider’ın gözlüğü bile tokadın şiddetinden fırlayıp düşmüş. sahne dikkatle izlendiğinde, önceki tokatlardan mütevellit roy scheider’ın sol yanağındaki hafif kızarıklık ve gelecek tokattan dolayı yüzüne yansıyan belli belirsiz tedirginlik fark ediliyor. lee fierro, filmin haklı ününü takiben yıllar içinde, filmle alakalı olarak birçok etkinliğe, hayran kulüplerinin partilerine ve belgesel çekimlerine katılıyor. burada not düşülmesi gereken bir ilginç diğer husus da her etkinlikte, filmin fanatik hayranlarının lee fierro’dan kendilerine aynı tokadı atmasını istemeleriymiş ki bu durum da fierro’yu bir rekora taşımış olmalı:


ünlü jaws tokat sahnesi


maalesef lee fierro 5 nisan 2020’de, 91 yaşında koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetti.

kaynak: thedailyjaws (fan sitesi), imdb, thenewdaily...