Alman Bir Gencin Düşündüren Videosu: Neden Almanya'dan Türkiye'ye Taşındım?

Almanya'dan ülkemize taşınan bir genç kızın videosu hem iyi hem de kötü şeyler düşündürmekte. Videoyu Sözlük yazarlarının yorumlarıyla birlikte beğeninize sunuyoruz.

Ekşi Sözlük yazarlarından bazı yorumlar da şöyle oldu

aklıma bundan 5-6 sene önceki kamboçya gezimi getiren videodur. o zaman gittiğimde bana da her şey ucuz geliyordu, burada aylık 1000 dolarla rahat yaşarsın filan diye düşünüyordum. ama sıkıntı şuydu ki oranın yerlileri muhtemelen aylık 100 dolar zor kazanıyordu yani ülke bana güzeldi, yerlisine değil. aynı hesap şimdi de türkiye’deki bir almanı düşününce söyledikleri gayet mantıklı, onun için mükemmel ülke tabi ki.

ilişkili olarak, beyoğlu'nda ne kadar yabancı oturuyor bilseniz şok olursunuz. şu aralar mecburen paket servis yaptığımızdan biliyorum, sürekli bizde yemek yemeye gelen yabancılar meğersem burada yaşıyormuş. vale uygulamasında çıkan isimlerin yüzde 70'i yabancı. yani cihangir, galata, tomtom, galatasaray, gümüşsuyu, taksim çevresi en güzel evlerde hep yabancılar oturuyor. kız türkiye reklamı yapıyor ama expatlar için...

Expat: Kendi ülkesinin dışında yaşayan ve çalışan profesyoneller.

bırakın euro ile maaş alan almanı. bugün orta asya ülkelerinden dahi türkiye'ye daha ucuz olduğu gerekçesiyle taşınan insanlar var. özellikle son iki senedir inanılmaz bir göç dalgası mevcut. malum devletimiz artık yabancı ülke vatandaşlarının gayrimenkul almasına izin veriyor. buna mukabil ev alırsanız size önce oturum kartı sonra da vatandaşlık veriyor. çifte vatandaşlığı da kabul ettiğimizi söylemeye gerek yok.

hani on sene önce bakıcılık işleri için gelen türkmenler filan vardı ya. işte onlar artık yoklar. onların türkiye'de kazandığı paralar kendi fakir ülkelerinde dahi yetmez oldu. şimdi tam aksine orta direk insanlar gelip ev alıyor çünkü liranın değeri yerlerde. her yeri hayvan gibi inşaata çevirdikleri için ev fiyatları düştü. yabancıya satılırsa devlet desteği de aldıkları için öncelik yabancılara verildi. yahu astana'da yeni bir binadan ev almak istediğinizde metre karesine istanbul'dan daha fazla ödüyorsunuz. antalya civarında ise çok daha ucuz. gelip iki yazlık bir de istanbul'dan daire alan insanlar tanıyorum.

dövizin de durumu malum olduğun için bu şartlar altında kendi ülkesinde işleyen bir işi, kiraya verdiği bir kaç dairesi olan herkes için türkiye'den ev almak yatırım haline geliyor. birebir tanıdığım bir kaç insan taşınmakla kalmadı, diğer eş dost akrabalarını da taşınmaya ikna etti. bir kız arkadaşım pandemi öncesi istanbul'a taşındı. bir kaç ay baktı ortama. anladı ki burada dünya ona güzel. kaldığı evi satın aldı.

kazakistan'da 500 dolara kiraya verdiği bir evi var. ufak da bir işletmeye ortaklık ediyor. bu ikisinden aylık 1000 küsür dolar kadar gelir sağlıyor. haftada 3-5 saat online ders vererek 300-500 neyse toparlıyor bir şeyler. saat bazında hesaplarsak ayda 15-20 saat çalışarak türkiye'de 10 bin lira üzerinde bir para kazanıyor. o da kira masrafı olmayan bir insana rahat rahat yeter türkiye'de.

hatunu instagram'da takip ederken şaşırıyorum. doğup büyüdüğüm, yirmi küsür sene yaşadığım ülkede benim görmediğim yerlere gidip, tatmadığım lezzetleri keşfediyor. neden? çünkü paramız pul oldu. çok değil dört sene önce kazak tengesi ile türk lirası kafa kafaya gidiyordu. 1 lira 100 tenge idi. alım gücü olarak tengeden iki sıfır atın işte. bugün tenge-liradan iki kat değerli. yani mevzu yok türkiye'de insanlar çok sıcak kanlı, yok çok misafirperver vs. değil. gariban ülkelerde emekli maaşı ile krallar gibi yaşayan ingiliz moruklarla aynı kafaya sahipler. sadece insanlar artık erken uyanıyor.