Almanlar, Nazi Almanyası Hakkında Ne Düşünüyor?

Almanya halkı, İkinci Dünya Savaşı'da korkunç olaylara imza atan Nazi Almanyası hakkında ne düşünüyor?
Almanlar, Nazi Almanyası Hakkında Ne Düşünüyor?

2. dünya savaşı'nda en seçkin alman birliklerinden biri olan 1. ss panzer tümeni lssah'ta (leibstandarte adolf hitler) görev yapmış , rusya'da savaşıp berlin'in düştüğünü görmüş ve nihayet 80 küsür yaşında anılarını yazmış olan eski bir alman askeri erwin bartmann otobiyografik kitabında şöyle diyor: "her adamın ruhunda pusuda bekleyen, kalbinin kapılarını gamalı haç ve kartala açan bir karanlık vardır."

liberaller

liberal almanlar, 2. dünya savaşı ve naziler hakkında birçoğunuzun da dediği gibi, zamanında bir şeyler olmuş, bu benim meselem değil, keşke olmasaymış ama benim yapabileceğim bir şey yok, ilgim alakam da yok; işime, gücüme, hayatıma, parama bakarım diyor.

solcular

sol düşünceli almanlar ise bu konuda daha net. 2. dünya savaşı'nı ve nazilerin yediği her haltı bir utanç vesikası olarak görüyorlar. tarihlerinden ve nazilerin yaptıklarından sadece utanmıyorlar (ki utanmaları doğal), aynı zamanda bunu da her ortamda açığa vuruyorlar. ancak kaçırdıkları ya da kabul etmedikleri şey 2. dünya savaşı'nı ve savaş suçlarını genelde nazilerin üstüne atarak bu işlerden kurtulabileceklerini sanıyorlar. yani evet, sol görüşlü almanlar 2. dünya savaşı'nda yaşananlardan utanıyor ve bunun için çok üzgünler ancak burada genel olarak altına kaçıran küçük çocuklar misali: "ben yapmadım ki miki yaptı " diyorlar.

alman ordusu mensupları

alman ordusunun bugünkü durumu ise daha enteresan. o konuda sözlüğümüzün fahri genel kurmay başkanı olan ve nato'da görev yapmış değerli komutanımız anglachelm şu yazısında durumu gayet güzel açıklamış. komutanın yüksek müsaadesiyle bu nefis yazısından bir iki paragraf paylaşmak istiyorum:

''bundeswehr bir kere kurum olarak herhangi bir ordu gibi merkezine ulus devleti, ülke milliyetçiliğini, tarihini almaktan özellikle kaçınır. selefi olan ikinci dünya savaşı alman ordusu wehrmacht nazizmle direkt ilişkili olduğundan ve nazizme ucundan kıyısından bulaşmış her şey alman vatandaşının doğumundan ölümüne kadar her saniye kendisine kötü olarak ındoktrine edildiğinden modern alman ordusu bundeswehr'in bu etkinin dışına çıkabilme şansı zaten sıfırdır. dolayısıyla bundeswehr selefi olan wehrmachttaki nazizme holokosta vs hiç bulaşmamış, insanlık suçlarıyla hiçbir ilgisi olmamış, yahudileri fırınlara sokmamış, almanya diye savaşırken vatanım diye gidip olmuş binlerce milyonlarca askerine kahramanına da sırt çevirmek zorunda kalmıştır. o dönemi hiç yaşanmamış saymaktadır.''

yani bir ordu düşününki ordu olduğundan utanma noktasına gelmiş ve geçmişlerini hiç yaşanmamış sayıyorlar. yine başka bir paragrafta ise şöyle diyor komutanımız:

''bundeswehr (alman silahlı kuvvetleri), apolojist olmanın tam anlamıyla bokunu çıkarmıştır. militarist olmaktan ciddi ciddi utanıyor gibi bir havaları vardır. gördüğüm hiçbir mensubu ile ikinci dünya savaşı'na dair tek bir kelime edemezsiniz. gebirgsjager anlayışının mesela katır kullanımının, alpin yürüyüşün falan tekniğine dair anlatacak çok şeyleri olsa da bu doktrinin ağababası eduard dietl'in adını zikrettiğiniz anda ortamdan kaçmak için fırsat kollarlar. tarihlerindeki en parlak mareşallerden erich von manstein böyle böyle unutulmuştur. batılı müttefiklerin hala övgüyle söz ettiği erwin rommel'in bundeswehr içinde tek hatırlanma sebebi 20 temmuz hitler suikastine destek vermiş olmasıdır. sayıca ve malzemece yetersiz afrikakorps ile çöllerde ingilizleri önüne katıp kovalamış olması bundeswehrde etkisiz elemandır. onu bırak, bundeswehr askeri yeminlerini vs bendlerblock denen binada, albay stauffenberg ve arkadaşlarının hitler'e olan suikast ve ardından gelen isyan hareketini yönettiği binada yapmaktadır. koskoca alman askeriyesinin temelindeki motivasyon ve anlayış almanyanın bir önceki liderine yapılmış başarısız bir darbe girişimidir. iki dünya savaşı yapmış binlerce örnek subay astsubay çıkarmış on binlerce demir haç, şövalye hacı, meşe yaprağı vs. dağıtmış bir ordunun idolü bugün stauffenberg, treschkow, olbricht, beck gibi isimlerdir. bu ordunun mensuplarına yapabileceğiniz en ters hareket ise gidip ikinci dünya savaşı'nda münferit alman taktik operasyon başarısı falan övmektir. 1939 polonya 1940 fransa heinz güderian schwerpunkt falan derseniz sizle artık muhatap olmadıklarını fark edersiniz. o güne kadar indoktrine edildikleri doğrularına saldırılmış gibi hissederler. sanırım.

bir insanın kendi tarihine düşman olması, karanlığa bulaşmamış kısmının da bulaşmış kısımla beraber komple kaldırılıp çöpe atılması ve bunun devlet anlayışının temeli olması, tedrisatta çocuklara falan okutulup bir ulusun kendileri için ölen komple bir jenerasyonu unutmayı seçmesi ne acıdır.''
...

kısacası alman ordusu, bundeswehr mensuplarına doktrin olarak ikinci dünya savaşı'ndan uzak durun, konuşmayın, yokmuş varsayın, soran olursa da muhattap olmayın fikrini benimsetmiş. hiçbir şey olmamış gibi davranarak ya da bu konuda sessiz kalarak, konuşmaya çalışınca da tersleyerek bu işin içinden sıyrılıyorlar.

neo naziler

tabii bir de neo naziler var. bu arkadaşların birçoğunu bizler böyle deri ceketli, gamalı haç dövmeli, dazlak marjinal tipler olarak sansak da olay aslında o kadar basit değil. almanya'da afd diye bir aşırı milliyetçi bir parti var: alternatıve für deutschland. bu parti son 2017 seçimlerinde yüzde 12.6 gibi azımsanmayacak bir oy alarak 94 tane vekil çıkardı ve şu an ülkenin en büyük üçüncü partisi konumda. ayrıca yükselen göçmen karşıtlığı ve sağ siyasetin dünya üzerindeki yükselişi de bu partinin oylarını her geçen gün arttırıyor ve 2021 eylül ayında almanya'da genel seçim var. yapılan tüm anketler gösteriyor ki afd yine en az 11-12 bandında oy alacak. yani kitlesi oturmuş durumda bu partinin; öyle birkaç marjinal tipten oluşan alman çomarları değil bunlar.

sonuç olarak, en başa dönersek

erwin bartmann'ın dediği gibi, almanların birçoğunun kalbinde hala gamalı haç ve kartal bir yerlerde saklı olarak duruyor. bunu onlardan söküp alamazsınız. zaten şunu da söylemeyi unuttuk: ikinci dünya savaşı'nda savaşan ve hayatını kaybeden insanların birçoğu nazi partisi veya hitler için değil, vaterland dedikleri anavatanları için savaştılar. katliamları yapan, yahudileri zehirleyen, toplama kamplarına dolduranlar ise fanatik waffen ss gruplarıydı. ss birliklerinin alman ordusuyla direkt bir bağı yoktur. bunlar tamamen partiye (nationalsozialıstische deutsche arbeiterpartei) bağlı ve hatta hitler'in bizzat kendisine yemin etmiş insanlardır. einsatzgruppen diye arama yaparsanız bu konuda ileri okuma yapabilirsiniz.

wehrmacht, yani alman ordusu mensupları ise vatanları için savaşan sıradan almanlardı. belki birçoğu nazilere oy bile vermedi ama gidip vatanları için savaştılar ve sonuç olarak kaybettiler. bu insanların milyonlarcası da öldü, ölmeyenler ise özellikle sovyet işgali altındaki doğu almanya da çok büyük sıkıntılar çektiler. sadece savaş sonunda kadınlarına ganimet olarak tecavüz edilmedi, ruslar fabrikaları demiryollarını falan söküp götürmüşler ki zaten 1990'a kadar da yaklaşık 40-45 yıl boyunca 2 ayrı ülke olarak yaşamak zorunda kaldılar. yani ikinci dünya savaşı'nın acıları hala çok derin ve taze orada duruyor, sadece birkaç nesil uzaklıkta ve bölünmüş almanya saçmalığını bizzat yaşamış milyonlarca insan var şu an hayatta.

velhasıl, bugün hala birçok alman bu konu hakkında konuşmak istemez, utanç duyar veya olmamış gibi davranır ya da üzücü şeyler yaşanmış ama bu benim suçum değil der. ancak yine birçoğunun (hatta bunların sayıca daha fazla olan sessiz çoğunluk olduğunu düşünüyorum) kalplerinde ortaya çıkmayı bekleyen gamalı haç ve kartal (der adler) sevgisi var. bunu onlardan alamazsınız, yalnızca baskılayabilir ve ortaya çıkmasını geciktirebilirsiniz. ta ki onlar yeni bir führer bulana kadar.