Almanya'da Çocuk Yapan Birini Bekleyen Muazzam Sıkıcılıktaki Bürokratik İşlemler

Bizzat bu işlemleri halleden bir Sözlük yazarı aktarıyor.
Almanya'da Çocuk Yapan Birini Bekleyen Muazzam Sıkıcılıktaki Bürokratik İşlemler

almanya bürokrasisi öyle bir saç baş yolduruyor ki, bu genç yaşımda kel kaldım

çocuk sahibi olduğunuz andan itibaren bitmek bilmeyen bir form, mektup, kağıt trafiği başlıyor. önce hastanede çocuğu nüfusa kaydettirdik. bunun için bir form doldurup yanına belediyeden aldığınız bir evlilik belgesi koyuyorsunuz. sonra belediyeden birisi gelip hastaneden bu belgeleri alıyor ve bilgisayara giriyor.

2 hafta sonra belediyeden bir telefon, nüfus kayıt/doğum belgesini teslim almak için bir randevu.

ancak iş burda bitmedi. doğum belgesini en kısa zamanda işvereninize, sağlık sigortanıza, elterngeld için devlete ve kindergeld için yine devlete bildirmeniz lazım.

ama o kadar kolay değil, kindergeld için önce çocuğunuzun vergi numarasını almanız lazım. doğum belgesini aldıktan sonra maliye size bunu postayla gönderiyor.

elterngeld zaten başlı başına bir konu. 15 sayfalık formu doldurmak için biz danışman tuttuk. danışmanın ücreti vergiden düşülebiliyor. yanına da ebeveynlerin son yıldaki bütün maaş bordrolarını vs. koyduktan sonra bunu postayla devlet bankasına gönderiyorsunuz. onlar da önce bu 15 sayfadaki bilgileri bilgisayara girip 3-4 ay içinde size elterngeld ödemeye başlıyorlar. yani kenarda birikmiş paranız yoksa geçmiş olsun.

ve bütün bu işlemler, anası babası belli, doğumu hastanede ya da bir ebe eşliğinde gerçekleşmiş, elterngeld ya da kindergeld alma hakkı zaten olan herkes için aynı şekilde. yahu, bize 10 kere sorduğunuz sosyal sigorta numarasını, vergi numarasını, emeklilik sigortası numarasını bize veren zaten devlet. niye bana 30 sayfa elle form doldurtup bunu postayla bir yerlere gönderip orda memurlarca tekrar bilgisayara geçiriyorsun?

neyse, nefretim büyük ama bu yazı yeteri kadar uzadı. burada çocuk sahibi olan herkese bolca sabır diliyorum.