Almanya'da Kurye Olarak İşe Başlayan Genç Mühendis Ne Kadar Kazanıyordur?

Geçtiğimiz gün Türkiye'den Almanya'ya göç eden Berk Doğan (@dgnberk) adlı Twitter kullanıcısının attığı bir tweet 100 bini aşan beğeni aldı, binlerce kişi bu tweet'i alıntıladı. Türkiye'de mühendis olarak işe başladığında kazanacağından fazlasını Almanya'da kurye olarak kazandığını söyleyen genç mühendis Berk Doğan, orada ne kadar kazanıyor olabilir? Aynı işi yapan bir Ekşi Sözlük yazarından dinliyoruz.
Almanya'da Kurye Olarak İşe Başlayan Genç Mühendis Ne Kadar Kazanıyordur?
Twitter/@dgnberk

tweet sahibi arkadaşla aynı okulda öğrenciyim. kendisini tanımıyorum. bir haftadır ben de kurye olarak aynı firmada (lieferando) çalışıyorum. 

merak edenler için; yabancı bir öğrenci almanya'da haftada 20 saat çalışabilir. lieferando'da saatlik ücret 10 euro. çalışma saatlerinizi isteğinize yakın olarak hazırlanıyor. bahşişlerle birlikte saatlik ücretiniz 12 euro civarını buluyor. sigortanız ödeniyor. toplamda 80 saat çalışınca bonuslarla 1000 euro civarında bir para alırsınız. 


şu an öğrenci evindeyim, kiram 300 euro. mutfak masrafım 150 euroyu geçmiyor. almanya'nın en iyi okullarından birinde eğitim alıyorum ve kenara 500 euro para atıyorum. ne kadar acı ki halen insanlar kendileri için bir şeyler yapmak yerine, mücadele edenlere saydırıyor. bizim ülkemiz düzelmez, zihniyet ortada. 

almanya'da hemen hemen her öğrenci hayatları boyunca eğitim aldıkları alan dışında ek işler yaparlar. devlet de kazançlarına bağlı olarak belirli bir limiti geçmediği sürece vergi almaz. bizimkiler de mal mal ''sürünüyorsun'' yazmışlar tweet'i atan arkadaşa. buna mecbur bırakılan gençleriz biz. evde, ülkede her şey iyiydi de durup dururken en büyük hayalimiz kurye olmak olduğu için gelmedik almanya'ya. paramız pul oldu, bir halta yaramıyor; hala millet birbirinde.

Söz konusu tweet