Almanya'da Satılan Pek Çok Şeyi Euro'ya Rağmen Türkiye'den Daha Ucuza Alabildiğiniz Gerçeği

Bağcılar'daki evi satıp Miami'den ev alabilmenin yanına Türkiye'de üretilen kazağı Almanya'da, euro ile satılmasına rağmen daha ucuza almayı ekleyebiliriz artık.
Almanya'da Satılan Pek Çok Şeyi Euro'ya Rağmen Türkiye'den Daha Ucuza Alabildiğiniz Gerçeği
iStock

almanya... artık birçok ürünü türkiye'den ucuza alabileceğiniz ülkedir (1 euro = 21 try hesabına göre). biraz uzun bir yazı olacak ama bu konuda çok doldum.

pandemiden beridir almanya'ya gitmemiştim, en son aralık 2019'da gittiğim için avrupa'daki enflasyonun da etkisiyle birçok ürünün fiyatının değişeceğini bekliyordum. daha önceden de her seferinde almanya'dan ıvır zıvır bir sürü şey alırdım türkiye'den ucuz olduğu için. ancak hem avrupa enflasyonu hem de euro'nun 21 türk lirasına eşit olmasıyla artık birçok şey pahalı gelir diye düşünmüştüm. daha fazla yanılmış olamazdım :)

şimdi birebir kıyaslama yapmak adına rossmann almanya'dan aldığım birkaç ürünü rossmann türkiye ile kıyaslayacağım. bana inanmazsanız diye linklerini de koydum, kendiniz de kıyaslayabilirsiniz.

nivea sun almanya

nivea sun türkiye


* ben bu kremi indirimle 7,99'a aldım ama sitedeki fiyatıyla hesaplarsak düz hesap 190 tl ediyor. türkiye'de aynı ürün aynı firma tarafından 360 tl'ye satılıyor. neredeyse iki katı. bir de işin saçmalığı bu ürüne herkesin kafasına göre bir fiyat belirlemesi. saçmalığı görmek adına link'e tıklayabilirsiniz. aynı ürünü 478 liraya satan da var 244 liraya da.

isana yüz kremi gece gündüz ikili paket almanya


isana yüz kremi gece ve gündüz ayrı ayrı türkiye

* bakın bu üründeki indirimi de saymayacağım adil bir kıyaslama olsun diye, hatta bu pakette göz kremi de hediye ediyorlar (ürünün tüm detaylarına linkten ulaşabilirsiniz.), onu da saymayalım bu fiyata ve diyelim ki ikili paket 6 euro. etti size 126 lira, türkiye'den ikili kremi 300 liraya alabiliyoruz :) muhteşem değil mi? 126 liranın yanında göz kremi de olduğunu tekrar hatırlatmak isterim.


nivea deodorant almanya

nivea deodorant türkiye


* almanya'da 52 lira, türkiye'de 75 lira. türkiye'de hala bazı yerler bunu almanya fiyatından satıyor, google'dan araştırırsanız karşınıza çıkabilir.

peki ucuzluk sadece kozmetikte mi? benzer bir kıyaslama yapabilmek adına ürün kalitesi hemen hemen benzer olan primark ve lc waikiki kıyaslaması yapalım.

primark çorap


lc waikiki çorap


* benzer 5'li kadın çorabı primark'da 4 euro (84 tl), bir benzeri türkiyede 69 tl. ama türkiye'de daha ucuz dediğinizi duyar gibiyim, bu ürün için öyle ama ben 7'li çoraplardan türkiye'den çok daha uygun fiyata aldım. incelemek isterseniz linke tıklayabilirsiniz. tabii birbirine hemen hemen yakın fiyatlı bu ürünlerin satıldığı ülkelerden birinde asgari maaşın 1375 euro (neredeyse 29 bin tl), diğerinde de 8500 tl olduğunu unutmamak gerekir. ve türkiye'nin bir tekstil ülkesi olup primark'ın çoğu ürününün burada üretildiğini de hatırlatırım :)

yiyecek içecek konusuna gelirsek peki?

o zaman ağlayabiliriz bence. psikolojiniz daha da bozulmasın diye market fiyatlarını paylaşmayacağım ama merak ederseniz youtube'da binlerce video mevcut. özellikle et, peynir ve alkol fiyatları türk parasına çevrildiği zaman bile insanı sinir hastası edecek seviyelerde.

Almanya'daki güncel market fiyatları


peki dışarıda yemek içmek?

ortalama bir restoran fiyatları burayla ya aynı, ya daha da ucuz. yediğim hiçbir şeyi pahalı bulmadım türk parasına çevirince. hatta türkiye'de bir tatil yöresine gitsem kesinlikle her şeye çok daha fazla para harcardım.

otel fiyatları peki derseniz ise kişi başı gecelik 25 euro bandında harcadım. yani güncel kur ile 525 türk lirası yapıyor, dört yıldızlı otel için bence çok iyi fiyat. türkiye'de kaç tane böyle otel fiyatı vardır, hatta var mıdır ona bile emin değilim.

kısacası tatil niyetiyle giderseniz türkiye'den ucuza tatil yaparsınız, gitmişken alışveriş yapayım derseniz yine türkiye'den ucuza alışveriş yaparsınız. hani zamanında araplar alışveriş yapmaya geliyordu ya, şimdi de biz alışveriş yapmaya almanya'ya gidiyoruz. bu da şahlandığımızın işareti değilse daha ne olsun :)

bu arada almanlara sordum, bizi kıskanıyor musunuz diye. bir tanesi evet dedi, ben şok. sonra "ama sadece ülkenizin mevsimini." diye ekledi :) evet dedim, o konuda almanlardan avantajlıyız.