Artık Mümkün: Bağcılar'daki Evi Satıp Oradan Gelen Parayla Miami'den Ev Almak

Ev fiyatlarının son dönemde daha da artması trajikomik durumlara sahne oluyor. Bunlardan birini inceliyoruz.
Artık Mümkün: Bağcılar'daki Evi Satıp Oradan Gelen Parayla Miami'den Ev Almak

bağcılar'daki örnek evimiz şu

https://www.sahibinden.com/…-daire-1017888844/detay

fiyatı 6.500.000 tl, yani 430 bin dolar.


miami'den alacağımız ev şu

https://www.zillow.com/….35463047566998_rect/0_mmm/

ya da şu: https://www.zillow.com/…ngs-fl-33065/51611778_zpid/

yok ben illa apartman dairesi istiyorum diyorsanız şu: https://www.zillow.com/…h-fl-33160/2072280126_zpid/


gördüğünüz gibi üzerine de bir miktar para bile kalıyor...

florida abd'de konut fiyatları en çok artan eyaletlerden birisi

herkes artan fiyatlardan şikayetçi. yani aslında 400k o evler için de gereksiz pahalı. başka eyaletlerde bu fiyatlara daha iyi muhitlerde çok daha güzel evler alabilirsiniz. hatta şehre sadece 30 dakika uzakta çiftlik alırsınız.

ikincisi bu evleri 30 yıllık mortgage ile alırsınız. yakın zamana kadar da sadece %3 faiz ile alıyordunuz. şimdi faizler 6 oldu da herkes şok geçiriyor.

eğer bağcılar'daki evi satıp peşin para ile gelirseniz sağlam bir indirim de alırsınız. en az yüzde on. para peşin oldu mu ev sahipleri hemen satar, çünkü mortgage masrafları ve satış işlemi süresi çok azalır.

bu evlerin arazisini de satın aldığınız doğru. tek eksisi altından petrol çıktığında hak iddia edemiyorsunuz. bak sen şu işe.

üstelik iyi bir okul muhitinde iseniz (400 bine bu mümkün) çocuklarınızı mis gibi seküler devlet okullarında okutabilirsiniz. yani özel okul parası da yok.

mesela houston'a yarım saat uzakta, 600 metrekare bahçe içinde ve çok iyi bir eğitim sistemi olan mahellede bir ev: https://www.zillow.com/…aty-tx-77450/52413543_zpid/

bağcılar'daki evi satıp miami'den ev alma işini yapan ofisten arkadaşlarım var

yani istanbul'dan vs ev almaktansa amerika'dan ev aldılar. 100-120.000 dolar bandında ufak, kiraya vermelik yerler. yaklaşık 1000 dolar civarı kira getiriyorlar.

istanbulda 1.5 milyona 15000 lira kira getirecek ev almanız imkansız. en az 4-5 milyon ödemeniz lazım.

bu işi yapan türk kökenli emlakçılar var hatta amerika'da, her türlü kağıt kürek işini çözüyor, buradan yapılamayacak işleri takip ediyor (demirbaş tadilatı vs gibi) ve komisyon alıyorlar.

buradan 1 tane daire almaktansa oradan 3 tane daire alarak pratikte emekli moduna geçmek çok da mantıksız değil.

dikkat edilmesi gereken alacağınız eyaletteki kiracı kirayı ödemediği takdirde evden çıkarma prosedürünün ne kadar zor olduğu. bazı eyalette hiç uğraşmadan atıyorlar evden. bazı eyalette 6 ay uğraşıyorsun mahkeme falan...

borsalarda, döviz kurlarında falan anlık olarak üç fiyat gösterilir

en iyi alış fiyatı
en iyi satış fiyatı
son işlem fiyatı

işlem hacmi büyük, kalın tahtalarda alış ve satış fiyatları birbirine çok yakındır. son işlem fiyatı da bu ikisinden biri olur.

işlem hacmi sığ tahtalarda alış ve satış fiyatları arasında uçurum olabilir, hatta son işlem fiyatı kel alaka bir şekilde en iyi alıştan düşük veya en iyi satıştan yüksek bile olabilir. şu an türkiye'de konut piyasasında bu sığ pazar mevcut. bu kadar sığ piyasada spekülatörler istedikleri gibi cirit atar.

şu tweette benzer bir durum açıklanmış