Almanya'daki Otobanlarda Hız Sınırı Yok mu?

Alman otobanlarındaki hız sınırlarına dair bilinmesi gerekenler.
Almanya'daki Otobanlarda Hız Sınırı Yok mu?
iStock

almanya'daki otobanlarda aslında gizli bir hız sınırı vardır; normal hız sınırı kalktıktan sonra "richtsgeschwindigkeit" yani "önerilen hız" uygulaması devreye girer, bu da 130 km/saate tekabül eder... almanya içindeki tüm otobanlar için geçerlidir bu uygulama.

almanlar kısaca demiş ki "motorunu, yolunu, arabanı yapıyorum, sana eşek gibi eğitimini veriyorum, hız sınırını da kaldırıyorum... ama sırf senin ve diğer sürücülerin sağlığını ve hakkını garanti altına almak için böyle bir hız sınırı ilave ediyorum. ha, geçersin, geçmezsin, o senin bileceğin iş, cezası yok. ama olur da kaza yaparsan, haklı durumda bile olsan, kısmen haksız, hatta tamamen haksız duruma düşebilirsin. "


bunu duyan sigorta şirketleri de diyor ki, "aaa, varsa öyle bir durum, sen 130 üzerinde kaza yaparsan, ben de senin hasarını ödemeyebilirim ve muhtemelen de ödesem bile çok az bir kısmını öderim"

kısaca evet, hız sınırı yok ama olur da bu önerilen hızın üzerinde bir kazaya karışırsanız her türlü bedelini ödersiniz...


ek olarak, bu durum pek bir tırsma durumu yaratmıyor şoförlerde. çünkü almanya otobanlarında hız sınırı kalksın, kalkmasın, eğer yol boşsa sol şerit çoğunlukla boş olur. herkes en sağ şeride geçer, sol şerit sadece sollama durumlarında kullanılır ve hız yapan araçların sorunsuz devam etmesi sağlanır.

şehirlerin otobana giriş verdiği yerlerde istisnaları bulunan bir durum. yani arka arkaya pek çok şehrin sıralandığı bir bölgede gidiyorsanız, sıklıkla hız sınırına tabi olursunuz.

tabii almanya'da otobanlarda hız sınırının olmamasının, otobanların muhteşemliği ile olduğu kadar coğrafya ile alakalı olduğunu belirtmekte fayda var. mesela, hollanda'da asfalt ve işaretlendirme kalitesi itibarıyla otobanlar, almanya'dan daha iyi olmakla beraber, coğrafî şartlarının etkisiyle ülkenin hemen hemen tamamında otobanlarda hız sınırı 100'dür. çok istisnai yerlerde 120 gibi hızlara imkan tanınmıştır.

Birçok Kişinin Araba Kullanırken Yaşadığı Ürkütücü Durum: Otoyol Hipnozu