Altın Alacakların Kafasını Karıştıran İkilem: Fiziki Altın vs Altın Hesabı

Kuyumcudan vs. fiziki olarak altın almak mı yoksa bankadan altın hesabı açmak mı daha mantıklı? İşte her ikisinin de artı ve eksileri. Karar sizin.
Altın Alacakların Kafasını Karıştıran İkilem: Fiziki Altın vs Altın Hesabı


fiziki olarak altın almanın artıları

- olağanüstü bir durumda dünyanın her yerinde kullanılabiliyor olması,
- istediğiniz an piyasada bozdurabilme
- düşük kur farkı

eksileri

- çalınma riski
- saklama hizmeti maliyeti
- saklama hizmeti veren kurumun batması
- anında ulaşım


altın hesabının artıları

- her an ulaşılabilir olması
- bankaların görece güvenilir olması
- düşük hesap işletim ücreti
- saklama derdi olmaması
- banka mevduat hesaplarına devlet güvencesi
- vadeli mevduat yapabilme (faiz düşük de olsa)

eksileri

- fiziki değil (vites topuzunu elinde hissetmek gibi)
- alım satım sırasında kur farkı olması

altın alıyorsanız ne alıyor olduğunu çok iyi bilmeniz gerekir

altın dünyasındaki çakallıkları bilmeyen birinin art niyetli bir kuyumcuya denk gelirse çarpılması o kadar kolay ki ruhunuz duymaz.

1. 22 ayar altın 916/1000 saflıkta olup, bankalarda açılan hesaplar ise 995/1000 saflık karşılığıdır. yani kuyumcudaki 22 ayar altın fiyatı ile bankanın kote ettiği fiyatı karşılaştırıyorsanız, o kuyumcudan doğrudan çıkın yoksa çok sağlam çarpılacaksınız diyebilirim.

2. altının saflığı ancak tecrübeli göz ve kulağa sahip aynı zamanda elinde gerekli ekipman bulunan kişiler tarafından anlaşılabilir. örneğin bileziği eksper kontrol ederken keser ve saflığı test eden sıvı ve taşı bileziğin dış sathına değil, keserek açtığı kesitine uygular. çünkü bileziğin içinde düşük değerli maden kullanılıp sonra üzerine altın kaplanabiliyor.

3. külçe altında ise saflığı test etmenin yolu ayar evinden geçer. eksperler dahi külçe altını doğrudan almayı genellikle tercih etmez.

4. sertifikalı altın aldığınızı düşünüyorsanız bahsettiğiniz sertifikanın ne olduğunu bilmeniz gerekir. lbma'ya akredite rafinerilerin külçelerini almanızı öneririm.

5. çeyrek tam gibi darphane üretimi veya sertifikalı külçe almıyorsanız, yani işçiliği düşük bilezik veya yatırım için hurda altın alıyorsanız bilin ki tamamen size bu altını satan kuyumcunun insafına kalmış durumdasınız. 22 ayar ile 14 ayar arası farkı gözle anlarsınız ancak ara değerde bu amaçla üretilmiş bir altını hiçbir şekilde anlayamazsınız.

bunu tüm kuyumcular sizi çarpar gibi düşünmeyin, söylemek istediğim her meslekte olduğu gibi işini hakkıyla yapan ve yapmayanlar olabilir.

ben kendi adıma altın alışverişi yapmak için kendimi bilgi anlamında yetersiz hissediyorum. sonuç olarak ben işim gereği kuyumcuların arasına girdiğimde arka planda ne kadar çok detayın olduğunu ve çarpılmanın çok kolay olduğunu fark ettiğimden banka dışında yatırım amaçlı altın almam diyebilirim.

fiziki altın istiyorsanız doğrudan lbma'ya akredite rafinerilerinden (iar, nadir vb) veya kurumsal kuyumculardan veya uzun süredir bildiğiniz kuyumculardan almanızı öneririm.

son olarak aldığınız altını güvenli diye kuyumcuya emanet etmek veya üzerinden kuyumcunun size faiz ödemesi gibi teklifler gelirse bilin ki bu teklif ilk size gelmedi ve sonu çok acıklı olabilir.