Amazon Kindle Paperwhite Nasıl Bir Cihaz? Alınır mı?

E-kitap okuyucu Amazon Kindle Paperwhite'ı bir süredir kullanan bir Sözlük yazarı, cihazı detaylı şekilde incelemiş.
Amazon Kindle Paperwhite Nasıl Bir Cihaz? Alınır mı?

amazon kindle paperwhite... şu anda aşk yaşadığım harika bir cihaz. sadece birkaç yıl içerisinde basılı kitap almaktan çok daha ucuza çıkıyor. 2023 mart itibariyle çoğu kitabın 80-100 lira bandında olduğunu düşünürsek kindle ya da elektronik bir kitap okuyucu almak daha mantıklı bir seçenek olacaktır.

gelelim bu cihaza. piyasadaki çoğu kindle 6 inch boyutta oluyor. fakat paperwhite serisi 6.8 inch bir ekrana sahip. ben özellikle kitabın yanında pdf okumak için bu boyu tercih ettim. pdf okumayı 6 inch'e göre daha kolay kılıyor. fakat kindle'ınız cebinize sığsın isterseniz diğer modellere de göz atabilirsiniz.

pdf halindeki bir kitap görüntüsü


beğendiğim yönleri aşağıda sıraladım

ekran

+ paperwhite serisi ekran kalitesiyle gerçekten de normal bir kitap sayfasına bakma deneyimi sunuyor. ister güneşin altında, ister karanlıkta olun. tüm kindle'ların asıl özelliği kullandıkları e-ink teknolojisi. yani aslında telefon ekranından çok farklı bir sistemi var. gerçekten de basılı bir kitaba bakıyormuşsunuz hissini veriyor.

+ ekran sıcaklığını ve parlaklığını istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. özellikle warmlight moduna iseniz ekran gözlerinizi neredeyse hiç yormuyor.

+ kitabı farklı fontlarda, yazı boyutlarında, sayfa düzenlerinde okuyabilirsiniz. gece modu ile karanlık sayfa üzerine beyaz yazılarla okuma imkanı mevcut. kindle'ı yan çevirip de okuyabilirsiniz. iki parmağınızı telefonlardaki gibi ekranda birbirlerine yaklaştırarak yazı boyutunu kolayca ayarlayabilirsiniz. satır aralıklarını dahi ayarlamak mümkün.

+ sevdiğiniz cümlelerin üzerini çizebilir, not ekleyebilir ve sonrasında bu notlara toplu şekilde erişebilirsiniz. beğendiğiniz sayfalara ayraç koyabilirsiniz.

+ sayfa değiştirirken sayfa değiştirme efektinin olması küçük ama güzel bir detay. isterseniz ayarlardan kapatabilirsiniz.

karanlıkta bu şekilde okunuyor


ışık altındaki görüntüsü


gündüz gözüyle kindle


warmlight özelliği son seviyede iken


pratiklik

+ internet üzerinden artık çoğu kitabın pdf'ine ulaşabilir ve böylece çok zengin bir kütüphaneye erişebilirsiniz.

+ başkalarının bu kitabı okurken en çok altını çizdikleri cümleleri görebilirsiniz (bunun için kitabı kindle store üzerinden indirmeniz gerek).

+ kitap hakkında yazılmış kritiklere ulaşabilir ve yazarın diğer kitaplarına göz atabilirsiniz.

+ en sevdiğim özelliklerden biri de goodreads ile entegre çalışması. yeni bir kitaba başlarken "goodreads'te okunuyor olarak işaretle" seçeneği çıkıyor. aynı şekilde kitabı bitirirken de review yazma, 5 üzerinden derecelendirme ve goodreads'te okundu olarak işaretleme seçeneği var.

+ kitabı okuma hızınıza göre kitabı bitirmenizin ne kadar süreceğini tahmin ediyor. örneğin "last 2 hour" gibi tahminler sunuyor kindle. kitabın yüzde kaçını okuduğunu, kitabın içindeki chapter'ı ya da bölümü bitirmek için kaç dakika kaldığını söylüyor. bu sayede de "her gün 1 saat okusam kitabı bitiririm" gibi hedefler koyabiliyorsunuz kendinize. bence çok motive edici.

+ okumak istediğiniz kitapların listesini tutabilir, klasörler oluşturabilirsiniz. aynı zamanda okuduklarınızı da listeyebilirsiniz.

+ kindle'ı eşiniz ve çocuklarınız ile ortak kullanıp farklı kütüphaneler oluşturabilirsiniz.

dil

+ yabancı dilde bir kitap okuyorsanız kelimenin üstüne bastığınızda farklı kaynaklardan kelime anlamına ulaşabilirsiniz. dilediğiniz sözlüğü kindle ile entegre edebilirsiniz.

+ üstüne basılı tuttuğunuz kelimenin ya da kelimelerin açıklamasına wikipedia'dan kolayca bakabilirsiniz:

sürdürebilirlik

+ bir ay hiç şarj etmeden kullanabilirsiniz.

+ kindle tasarımı gereği yıllarca kullanılabilecek bir ürün. sahibinden.com'a bakarsanız 10 yıllık ürünlerin hala satışta olduğunu ve fiyatlarının hiç de düşük olmadığını göreceksiniz. çünkü kindle'ın yeni versiyonları ile eskileri arasında ufak farklar var yalnızca. nihai amaç kitap okumak olduğundan her modeli iş görüyor. kullanım ömrü de uzun olduğu için cihazın yaşı kullanım kalitesini doğrudan etkilemiyor. ayrıca çoğu cihazı düzenli güncelleme almaya devam ediyor.

rahat kullanım

+ asla yer kaplamaması! hafif olması! burası çok önemli. çünkü on kitabın bile rafınızda nasıl boş yer kapladığını ve kitapları aksesuar olarak kullandığınızı anlıyorsunuz. kindle hem hafif hem de taşınabilir olduğundan her yere rahatlıkla götürebilirsiniz. özellikle seyahate çıktığınızda yanınıza üç dört kitap almak yerine tek bir kindle ile kütüphanenizi yanınızda taşımış oluyorsunuz.

+ sadece kitap için üretilmiş olması. bu sayede dikkatinizi dağıtıp ilginizi başka bir alana kaydırma ihtimaliniz ortadan kalkıyor. örneğin telefondan okuma yaptığınızda gelen bildirimler, anasayfaya dönüp başka şeylerle ilgilenme ihtimali sizi okumaktan alıkoyabilir. kindle ise tamamen okuma deneyimi üzerine dizayn edilmiş.

+ internet üzerinden kılıf sipariş etmenizi ve böyle kullanmanızı öneririm. cihazın ömrünü uzatır ve daha kolay kullanım sağlar. kılıflar genelde manyetik olduğundan kapağı açtığınızda ekran kilidi de otomatik olarak kalkıyor.

yıldızlı gece temalı, aşık olduğum kılıfı


özetle

yüzlerce ağacın katili olmaya hiç de gerek yokmuş. teknolojiyi en güzel haliyle kullanma olanağı sunan bir cihaz. fiyatı 1.5-3 bin lira arasında gezebiliyor kura bağlı olarak. fakat taksitle alındığında kitap okumayı seven birinin yıllık masrafına denk geliyor.