Amerika'da Hız Kontrolünü Sağlamak İçin Yapılan Müzikal Yol Sistemi

Amerika'da bazı yollarda hız kontrolünü sağlayarak kazaları azaltmak adına "müzikal yol" adında bir sistem geliştirilmiş.
Amerika'da Hız Kontrolünü Sağlamak İçin Yapılan Müzikal Yol Sistemi

amerika'da, sürekli amerikan filmlerinde gördüğümüz ve bir şekilde birçok insanın üzerinde yolculuk yapmak istediği bir yol var: route 66. bu yol öyle düz ve uçsuz bucaksız ki bir şekilde ölümüne hız yapılırmış hissi uyandırıyor. mesela şöyle bir yolda kim hız yapmak istemez ki:


ama maalesef bu kazalara da sebep oluyor. ama bu yolun new mexico kısmında, önceden insanların hız yapmalarını nasıl engelleriz gibi bir deneyle başlayıp sonra kalıcı olan bir durum var. gerçekten çok ilginç ve çok güzel. asfaltın içine belli aralıklarla çok ince demir çubuklar yerleştirmişler. her biri aslında bir nota. ve üzerinden geçtiğinizde america the beautiful çalıyor.


şarkıyı düzgün notalarla dinleyebilmek için ise saatte 70 km hız yapmanız gerekiyor. üstünde* gidildiğinde, notalar arasında geçen süre azaldığı için şarkı anlaşılamaz hale geliyor. doğal olarak insanlar hızlanmadan seyahat ediyorlar:


bu durum ilk ve tek değil; japonya, güney kore, danimarka ve kaliforniya'da da benzer yollardan var. insanlar ne güzel şeyler yapıyor.

Amerika'daki Alkol Yasağı Döneminde Ortaya Çıkan Gizli Barlar: Speakeasy