Amerika'da Irkçılığı ve Köleliği Temsil Eden Tartışmalı Simge: Konfederasyon Bayrağı

Amerikan İç Savaşı'nda Güneyli Konfederasyon yanlılarınca kullanılan bu bayrak, birçok Amerikalı için ırkçılığı ve köleliği simgeliyor. Amerika'da halen çeşitli bölgelerde rastlanabilen bu bayrağın hikayesine bir bakalım.
Amerika'da Irkçılığı ve Köleliği Temsil Eden Tartışmalı Simge: Konfederasyon Bayrağı
iStock

abd'de devlet dairesi binalarında ve diğer mülklerinde aşılması kanunen yasak olan bayraktır konfederasyon bayrağı.

kırmızı arka zemin üzerine, köşelerden inen mavi zeminli çarpı işareti şeklindeki şeritlerde toplam 13 tane beyaz renkte yıldız bulunur ve her bir yıldız o devrin (1860-61) 11 konfederasyon eyaletini (south carolina, mississippi, florida, alabama, georgia, louisiana, texas, virginia, arkansas, tennessee, north carolina) ve kentucky ile missouri'yi temsil eder. 


birçok amerikalıya göre bu bayrak ırkçılığı ve köleliği simgeler; zira bilindiği gibi amerikan iç savaşı'nda güney cephesi bu olguları savunan taraftı. günümüz amerikasında halen bu bayrağı bilimum yerlerde görmek mümkündür. gerek güney, gerekse de kuzey eyaletlerinde olsun; redneck, hillbilly diye tanımladığımız kişilerin kullandığı popüler bir simgedir. yine aynı şekilde bazı milislerde, avcılarda da görebilirsiniz. 


abd'de bazı eyaletlerde araçların ön taraflarına plaka takılmaz, buraya insanlar kendi zevklerine göre özel yapım plakalar takarlar. işte bazı ırkçı insanların arabalarında (ki özellikle bunlar truck kullanırlar) da görebilirsiniz. bir yabancı olarak bu bayrağı herhangi bir şekilde taşıyan insanlardan koşar adım uzaklaşmanız sizin için en hayırlı vesilelerden birisi olacaktır; zira bunlar aynen ku klux klancılar gibi zencileri de yabancıları da sevmezler. 


öte yandan gerçekten konfederasyona gönül vermiş kişiler, bu bayrağın gerek redneck'ler, gerekse de neo-naziler gibi yaklaşık 500 civarında ekstrem grup tarafından kullanılmasına son derece kızarlar ve bunun bir "onur simgesi" olduğunu düşünürler. 

Bu içerik de ilginizi çekebilir