Amerikan Ordusunun Uzun Zamandır Askeri Görevler İçin Yunusları Kullanması

Amerika Birleşik Devletleri Deniz Kuvvetleri'nin bazı askeri görevler için yunusları eğittiğini biliyor muydunuz?
Amerikan Ordusunun Uzun Zamandır Askeri Görevler İçin Yunusları Kullanması

1943 yılında, abd ordusu ve deniz kuvvetleri, bir denizaltı tuzağı yaratmak için tuhaf bir fikir ortaya attılar. bu fikir kapsamında içi patlayıcılarla dolu bir yunusun düşman gemilerine doğru yönlendirilmesi planlandı.

bu proje, birçok otorite tarafından askeri bir delilik olarak tanımlandı. tüm bu tartışmalar devam ederken bu proje için harekete geçilmişti bile. yunuslar, okyanusun altındaki torpido fırlatma tüplerine yerleştirilmiş patlayıcılarla donatılmış ve düşman gemilerine doğru yönlendirilmesi amaçlanmıştı.


ancak, projenin uygulanması birçok pratik sorunla karşılaşmıştı. yunusların eğitimi oldukça zordu ve bazı yunuslar, düşman gemilerine saldırmak yerine, müttefik gemilerine saldırmışlardı. projenin başarısı da sınırlı kalmıştı ve yunuslar sadece birkaç testte kullanılabilmişti.

projenin başarısızlığına rağmen, yunusların savaşta kullanımı hakkında araştırmalar o süreçten sonra dahi devam etti. bugün ise yunuslar hâlâ askeri amaçlar için kullanılmaya devam edilmektedir ve dünya çapında denizaltı ve mayın temizleme görevlerinde yer almaktadırlar. dolayısıyla bu olay her ne kadar başarısızlık ile sonuçlanmış olsa da yunusların bugünkü kullanım şekillerine öncülük eden bir olay olarak dönüm noktası niteliğindedir.


bu olaya bir de ahlaki yönden bakacak olursak da bence deprem gibi afetlerde köpeklerin arama kurtarma çalışmalarında kullanılması ne kadar güzel bir iş ise, savaş gibi iğrenç bir konu yüzünden mayın temizleme gibi çok tehlikeli bir iş için savaşın çıkmasında hiçbir suçu olmayan yunusların kullanılması da o kadar iğrenç bir tercihtir. insanoğlu her zamanki gibi kendi çıkarları için diğer tüm canlıları katletmeyi maalesef kendinde hak olarak görmeye devam ediyor. bu, bahsettiğim 1943 yılında yaşanan olayda da böyleymiş ve maalesef bugün de aynı böyle sürmeye devam ediyor. dolayısıyla bu konuda bir arpa boyu ilerleyemeyen insanoğluna da yazıklar olsun demekten başka bir şey gelmiyor insanın içinden.

business insider