Anakin Skywalker Neden Karanlık Tarafa Geçerek Darth Vader Oldu?

Analin Skywalker'ın karanlık tarafa (dark side) geçerek Darth Vader olmasının, gündelik konuşma diliyle özetlenmiş hikayesi, buyrun.
Anakin Skywalker Neden Karanlık Tarafa Geçerek Darth Vader Oldu?

anakin feleğin sillesini yemiş, yokluk fukaralık çekmiş, babasız büyümüş bir kader kurbanıdır. süper çocuktur ve anasından uzak yatılı okullarda sınıf atlaya atlaya nihayet rüştünü ilan edip şovalye ünvanını kazanmıştır. lakin kötü kader yakasını bırakmamaktadır.

anakin aşık olur. mamafih jedilerin evlenmesi yasaktır. anakin bir yandan sevdiceğiyle gelecek hayallleri kurarken bir yandan şovalyelik mesleğinin icabı, galaksinin iri ufak bit yavşak tüm iç ve dış mihraklarını kılıncıyla ıslah etmektedir. tam nalet olsun işine de jediliğine de deyip biricik aşkı amidala'ya desti izdivaç talebinde bulunacakken, anasının çöl faresi bedevilerce kaçırıldığını öğrenir. garibanın yüzü gülür mü, anasının imadına yetişemez. kadın, anakin'in kollarında hakka yürür. yetmez ama evet, bu kez de amidala kaçırılır. hoppala bir cenk daha. bastı bacak yoda yetişene kadar anakin bir kolunu kaybeder behemahal manitayı kurtarır. gizlice evlenirler.


kaçak hayatı zordur. anakin firari değildir ancak jedi kurallarının değişmez, değiştirilmesi teklif dahi edilemez ilkelerini iyice çiğnemiştir.

başkanlık sistemindeyken başkan olup önü kesilmezse galaksi imparatoru olması an meselesi olan palpatine (netekim kesilememiş ve imparator olup milletin a. gomuştur) kaçırılır ve kurtarma görevi anakin'le obi-wan'a düşer. obi bu işte bi bokluk olduğunu anlar ve sıvışır. ancak anakin palpatine'i kurtarmakla kalmaz kaçıran hergeleyi öldürür. bunlar tabi jedi öğretisiyle tezat işlerdir. ancak anakin için kayış çok önce kopmuştur.

konseydeki yoda'dan sonra en güçlü jedidir ama yeminini etmesine izin verilmemiştir. adı batasıca garibanlık, bağnaz kurallar, yenilikçiliğe kapalı yobaz ve küstah elitler onu kabullenmemiştir. padavan aşağı padavan yukarı hor görmüş eziklemişlerdir. o da ne yapsın! sçarım size de konseyinize de deyip, masayı dağıtıp çıkmıştır. lakin çok geçmeden palpatine'nin emrivakisiyle götüm götüm masaya geri dönmüştür. ancak jedi olarak değil, başkan danışmanı olarak.

palpatine işi iyice azıtır. savaşları bahane edip yetkilerini arttırır. konseyi iplemez. kendi yakınlarını konseye atar. karar alırken kimseye sormaz. bildiğin diktalık alıp yürür. anakin'i de hiç yanından ayırmaz. anakin'in hanım bu sıra hamile. bu gün bir bebek bezi, mama kaç para. o da ne yapsın patronla arayı sıkı tutma peşinde.


anakin palpatine'i bir yerde hiç tanımadığı babası yerine koymuştur. kimseden görmediği desteği güveni o vermiştir. palpatine onu hep onaylamış hatta daha da cesur olması konusunda cesaretlendirmiş, gazlamıştır. hal böyle iken anakin için palpatine'nin düşüncesi jedi yasalarının üstündedir. ona hayranlık duymakta, onu rol model almaktadır.

ancak bir gün anakin palpatine'nin aslında darth sidious, yani şeytanın arka bacağı olduğunu anlar. onun kanında jedi'lık vardır ve hiç düşünmeden konseye haber verip palpatine'e tuzaklar kurar. tam öldürüleceği sırada bu kez de palpatine'nin yaptığı babalığı anımsayıp onu kurtarır. çünkü artık kendisi de bir baba adayıdır ve çocuklarına veya karısına bir bir şey olursa palpatine'nin onları kurtarma gücü olduğuna inanır. hayattaki tek varlığı olan annesi öldükten sonra anakin'in bir sevdiğini daha kaybetmeye dayanacak gücü yoktur.

böylece karanlık tarafa geçer.