Darth Vader'e Hayat Veren Oyuncu David Prowse'nin Trajedilerle Dolu Hayatı

Dün (29 Kasım) 85 yaşında hayata veda eden ünlü oyuncu David Prowse'nin hayatının pek bilinmeyenleri.
Darth Vader'e Hayat Veren Oyuncu David Prowse'nin Trajedilerle Dolu Hayatı

darth vader'e hayat veren oyuncu david prowse trajedilerle geçen bir kariyere sahiptir.

77'deki ilk star wars filminde darth vader'ın seslendirmesini de yapmıştır. ancak kendi sesinin kullanılmadığını filmin galası sırasında öğrenmiştir.


return of the jedi filminde ünlü maske çıkarma sahnesinde yine kendisiyle çekim yapılmıştır. prowse'un sette olmadığı zaman aynı sahne sebastian shaw ile de çekilmiştir. gala zamanı bir bakmıştır, yine kendi yüzü filmde yok.


george lucas'ın dediğine göre dave prowse çok sinir bozucu olduğu için tüm star wars etkinliklerine girişi ömür boyu yasaklandı.

serinin en ünlü karakterine can veren kişi hayranlarla buluşup röportaj veremiyordu. star wars'un ortalama olarak her sene yapılan celebration adlı özel fuarları bulunur. işte darth vader buraya giremiyordu.


tüm bu haksızlıklara rağmen ekipteki en sadık star wars fanatiği david prowse'tur. hiçbir hayranını geri çevirmez, imza verirdi. sağlık sorunları yüzünden son 15 yıldır, değnek ile geziyor olsa bile yine de hayranlarla buluşmaya devam etti.

geçtiğimiz yıllarda verdiği bir röportajda uğradığı haksızlıklarla ilgili şunları söylemişti: "fikir ayrılıkları yüzünden star wars etkinliklerine alınmıyorum, george'a kırgın değilim. bu oturduğum evi star wars sayesinde aldım. hayranlara sattığım imzalı resimler sayesinde ailemi geçindirdim ve sağlık masraflarımı karşıladım".


star wars'tan ölesiye nefret edip milyon dolarlar alan harrison ford'un aksine, david prowse bu evreni hep yürekten sevdi. şimdi güçle bir olan emektar star wars oyuncularıyla birlikte huzur buldu.