Android Cihazlarda Uygulama Yüklemeden Telefonu Hızlandırma Taktiği


android 4.2 ve üstü işletim sistemi kullanan cihazlarda hafızayı rahatlatmak için uygulama neyin yüklemeden yapılabilecek bir hareket var.

tl;dr notu: adımlar maks 34 sn sürecek. anlatım gözünüzü korkutmasın. yarısı tatava.

önbellek (cache), elde etmesi maliyetli olabilecek verilerin kolayda ve/veya hızlı bir yerde tutulduğu yerdir. her uygulama kendi belirlediği ölçüde bazı verileri buraya koyar. izlediğiniz vine'lar, baktığınız instagram fotoğrafları, güldüğünüz facebook caps'lerinin hepsi mobil veri & kablosuz ağ kapalıyken bile görüntülemek için önbellekte tutulan verilere birer örnek.

aşağıdaki adımları uygulayarak mazide kalmış, bir daha açıp bakmayacağınız verileri temizleyip gigabyte seviyesinde yer açmak mümkün.


adımlar:

1-) menüden ayarlar'a girin. (dişli çark, ingiliz anahtarı, tornavida vs. logosu içeren zımbırtı)


2-) sony cihazlarda ana listede "depolama", samsung cihazlarda "daha fazla" sekmesinin altında "kayıt yeri", "hafıza" gibi üreticiye göre ismi & yeri değişen menüye girin. (htc'de nerede bilmiyorum. yeşillendirirseniz eklerim.)

3-) cihaz 3-4 saniye veya daha fazla süren bi analiz yapacaktır. yapılan hesaplamalar ardından önbelleğe alınan veriler kısmında cihazda haybeye duran miktarı göreceksiniz. daha önce hiç temizlenmemiş cihazda bu miktar 1-2 gb seviyesinde olabilir. (aylık temizlik yaptığım için bende 400-500 mb seviyesinde.)


4-) önbelleğe alınan veriler kısmına tıklayın ve temizliyorum bak? şeklindeki soruya onay verin.

5-) temizleme işlemi süresi verinin büyüklüğüne, cihaz performansına bağlı olarak değişebilir. 5-10 sn silme işlemi süresince cihaz bi hareket göstermeyecek. cihaz tekrar bi analiz & hesaplama yaptıktan sonra önbellek 2-3 mb seviyesine gerileyecektir.

"ben hepsi uçsun istemiyorum, bazı şeylere çevrimdışı açıp bakıyorum. uygulama uygulama temizlesek olmaz mı?" diyorsanız bu da mümkün. bu da başka bi anlatımın konusu.

"yav arkadaş ben bunu mu takip edicem, kendi temizlesin." veya "bende böyle bir şey yok." diyorsanız da google play'den clean master, app cache cleaner gibi uygulamaları indirip kullanabilirsiniz.