Anestezinin Babası, Diş Hekimi Horace Wells'in Trajik Hayat Hikayesi

Diş hekimliğinde nitröz oksidi ilk kez anestezide kullanan Amerikalı diş hekimi Horace Wells'in hayatının kısa bir özeti.
Anestezinin Babası, Diş Hekimi Horace Wells'in Trajik Hayat Hikayesi

1815 doğumlu amerikalı diş hekimi horace wells, diş hekimliğinde ik kez nitröz oksidin anestezik madde olarak kullanılabileceğini düşündü. bu fikir o sıralar ülkeyi gezen şovlarda bulunduğu sırada, kahkaha gazını soluyan insanlardaki tepkileri görünce belirdi. sahneden düşen veya dizini başını çarpan insanların acıyı hissetmediklerini fark etti. 

analjezik özelliğini keşfettiğini düşünen wells, ertesi gün muayenehanesinde gazı ilk kez kendi üzerinde denetmiş ve azı dişini çektirmiştir. çekim sırasında acı hissetmediğinden bu uygulamayı yaygınlaştırmayı denedi. 


birkaç hastasında da başarılı sonuç elde edince 1845 yılında boston'da bazı doktorlar ve öğrencilerin önünde sunum yapmasına izin verildi. hasta acı çeker gibi durduğu için sunum başarısız sayıldı. 

hasta daha sonra acı duymadığını itiraf etse de bu olay horace wells'in çöküşüne sebep oldu. zihinsel ve fiziksel olarak sıkıntılara giren wells, iki kadına sülfürik asit sıkmaktan tutuklandı. 1848 yılında kendini kloroformla uyuşturarak hücresinde intihar etti.

Kadın Futbolunun Yasakları Aşarak Ses Getirir Hale Gelişinin Öyküsü

Kadın Milli Futbol Takımımızın 10 Numarası Melike Pekel'in İlham Verici Hayat Hikayesi